کاهش ترافیک با خط ویژه موتورها

برای اینکه ترافیک در سطح شهر تهران کاهش پیدا کند، خط ویژه موتورسیکلت‌ها ایجاد می‌شود. موتورسواران یکی از دلایل افزایش ترافیک در پایتخت محسوب می‌شوند. سوده نجفی، عضو شورای شهر تهران از افزایش ترافیک 9تا 10ساعته به‌طور روزانه در پایتخت خبر می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ موتورسیکلت‌ها در برخی معابر شهر تهران به‌خصوص در محدوده مرکزی پایتخت، معابر را تصرف کرده‌اند؛ به‌گونه‌ای که نه خط ویژه و نه تعداد زیاد عابران پیاده و خودروهای سواری مانعی برای تردد سریع آنها نمی‌شود. بارها تعداد موتورسیکلت‌ها و نحوه رانندگی کردن آنها در خیابان‌ها، داد رانندگان سایر خودروها را درآورده است؛ به‌گونه‌ای که مسئولان را بر آن داشت که به جای برگزاری طرح‌های مقطعی برخورد و انضباط‌بخشی، راه‌حلی اساسی‌تر برای این واقعیت امروز شهرمان پیدا کنند.

فروردین‌ماه سال 1401بود که سیدمحمد آقا میری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران پیشنهاد داد به‌منظور ساماندهی تردد موتورسیکلت‌سواران یک مسیر اختصاصی برای آنها درنظر گرفته شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد ایجاد مسیر تردد ویژه برای موتورسیکلت‌سواران، گفت: «ما نباید صورت مسئله موتورسیکلت‌ها را پاک کنیم؛ چراکه موتورسیکلت در جامعه ما یک واقعیت است و تعداد آنها نیز به هر دلیلی اعم از اقتصادی و غیراقتصادی هر روز بیشتر می‌شود.»

مجتبی شفیعی با بیان اینکه پلیس اعلام کرده که حدود 3تا 4 میلیون موتورسیکلت در تهران براساس شماره‌گذاری که انجام شده، فعال هستند، گفت: «حتی اگر تعداد موتورسیکلت‌ها را در تهران عددی زیر یک میلیون در نظر بگیریم، باز هم با عدد بزرگی مواجه می‌شویم که در معابر تهران تردد می‌کنند و نمی‌توانیم این انبوه موتورسیکلت‌ها و راکبان آنها را نادیده بگیریم و برایشان هیچ برنامه مشخصی نداشته باشیم.»

شفیعی با اشاره به طرح ساماندهی موتورسیکلت‌های پایتخت که کلیات آن در شورای ترافیک تهران با حضور دستگاه‌های مختلف همچون پلیس تصویب شد، تأکید کرد:‌ «یکی از مصوبات این طرح، ایجاد خطوط ویژه موتورسیکلت در برخی نقاط خاص است که در حال امکان‌سنجی معابر هستیم و باید در ابتدا این طرح به‌صورت آزمایشی در بخشی از شبکه حمل‌ونقل اجرایی شود که بر این اساس با هدف ایمن‌سازی‌، تفکیک حرکت موتورسیکلت از خودرو ایجاد می‌شود که این طرح در بسیاری از کشورهایی که تعداد موتورسیکلت‌ها در آنها بالاست، اجرا شده و موفق بوده و انضباط بهتری در شهر ایجاد شده است.»

اکنون معاون حمل‌ونقل و  ترافیک مطالعه برای امکان‌سنجی معابر پایتخت انجام می‌دهد تا ببیند این طرح یعنی ایجاد خط ویژه برای تردد موتورسیکلت‌ها در کدام قسمت شهر ایجاد شود. بعد از آن این طرح، یعنی ایجاد خطوط ویژه برای تردد موتورسیکلت‌ها مدتی اجرا خواهد شد و درصورت موفقیت‌آمیز بودن، تسری می‌یابد، اما هم‌اکنون در حال مطالعه اجرای طرح است.

کدخبر: 89824 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین