آیا مرد می‌تواند نفقه زن را کاهش دهد؟+راهکار

شاید شما هم جزو آن دسته مردهایی هستید که ماهانه یا هر چند وقت مبلغی را به عنوان نفقه به زن پرداخت می‌کنید اما الان در حال حاضر به دلیل گرانی دیگر قادر نیستید تا مبلغ تعیین شده از سوی دادگاه را پرداخت کنید و این مبلغ برای شما زیاد است. راه چاره چیست؟

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ به‌طور کلی مردها در زندگی خود باید به دو دسته از افراد نفقه بپردازند. یکی زن خود و دیگری فامیل‌های درجه یکی که رابطه خونی با مرد دارند. یعنی چه کسانی؟ منظور، پدر شما و نوه شما اگر داشته باشید و مادر، که این موارد مذکور هم تنها در شرایطی خاص من جمله عدم توانایی مالی مادر یا نوه یا پدر به وی کمک هزینه برای گذارن زندگی پرداخت می‌کنید.

نفقه زن

در رابطه با نفقه زن قضیه متفاوت است. زن به محض جاری شدن صیغه نکاح از همه حقوق خویش از جمله نفقه برخوردار و مستحق دریافت آن می‌گردد. حال اگر به هر دلیلی مثلا عدم تمکن مالی یا غایب مفقودالاثر شدن زوج، نفقه زوجه پرداخت نگردد وی می‌تواند با ارائه مدارک مورد نیاز به مراجع صالح قضایی مطالبه نفقه خویش را از دادگاه بنماید. دادگاه نیز پس از بررسی ادله ارائه شده، مطابق با ماده ۱۲۰۵ حکم به پرداخت نفقه افراد واجب‌النفقه می‌دهد.

تعدیل نفقه

تعدیل را در لغتنامه به تبدیل نمودن چیزی به چیز دیگر معنا کرده‌اند. در اصطلاح حقوقی تعدیل نفقه وقتی رخ می‌دهد که چه در زمان زوجیت و چه باتوجه به حکم دادگاه مبنی بر پرداخت نفقه، با توجه به مشکلات جسمانی و مریضی، افزایش تورم در کشور و به وجود آمدن نیازهای جدید در زندگی، نفقه پرداختی دیگر کفاف زندگی و مخارج زن یا بچه‌ها را نمی‌دهد. البته نباید فراموش نمود که درخواست تعدیل با توجه به موارد فوق‌الذکر حتی ممکن است از جانب زوج برای کاهش نفقه نیز مطرح گردد ولی غالبا زن یا اقارب این درخواست را در جهت افزایش نفقه مطرح می‌نمایند.

چگونه نفقه همسر را کمتر کنیم؟

راه کاهش میزان مبلغ پرداختی به زن به عنوان نفقه، ارائه دادخواست تعدیل نفقه است. شما در ضمن این دادخواست عدم توانایی مالی خود برای پرداخت نفقه زن را اعلام می‌کنید، پس از تشکیل دادگاه باید دلایل اعسار خود از پرداخت نفقه تعیینی و عدم توانایی مالی برای پرداخت حقوق مالی زوجه را اثبات نمایید، درصورتی‌که با معرفی کامل اموال و دارایی خود و درآمد ماهیانه خود بتوانید عدم توانایی برای پرداخت این میزان نفقه را اثبات کنید، دادگاه حکم به کاهش و تعدیل نفقه زن می‌دهد.

کدخبر: 89401 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین