چگونه از نیش حشرات در امان بمانیم؟

وزوز کردن یک پشه ممکن است آزار دهنده‌ترین صدای روی زمین باشد و اگر در منطقه‌ای هستید که پشه‌ها بیماری را منتقل می‌کنند، ممکن است خطرناک هم باشد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ اگر قصد سفر دارید یا حتی در منزلتان هستید و نیش حشرات شما را آزار می‌دهند.

استفاده از گیاه مریم گلی و اکلیل کوهی

گیاه مریم گلی و اکلیل کوهی را درون زغال کباب بریزید. این روش به راحتی پشه‌ها را دور می‌کند. استفاده از روغن‌ها و عصاره‌های طبیعی، چون اوکالیپتوس، دارچین و روغن کرچک هم برای دفع نیش پشه‌ها به کار برده می‌شوند. برای استفاده از این روش، ۱۰ تا ۲۵ قطره از این روغن‌ها را درون دو قاشق غذاخوری حلال، مخلوط کرده و به بدن بپاشید.

از سیر استفاده کنید

اگر از بوی سیر متنفر هستید، یک تکه پارچه را در آب سیر خیس کنید و پس از خشک شدن، آن را خارج از اتاق و محلی که زندگی می‌کنید، آویزان کنید. اگر هم برایتان فرقی نمی‌کند که بوی سیر بدهید، یک چهارم حبه‌ سیر را له کنید و با پنج لیوان آب مخلوط کنید و به صورت اسپری درآورید و به خود بپاشید. این روش پشه‌ها را از شما دور می‌کند. همچنین می‌توانید یک بوته سیر را از سر در اتاقتان، آویزان کنید.

از اسپری سرکه استفاده کنید

استفاده از اسپری سرکه سیب و یا سرکه سفید هم می‌تواند پشه‌ها را دور کند.

چگونه از نیش حشرات دور بمانیم؟

لباس‌های ضخیم بپوشید

از پوشیدن لباس با پارچه‌های اسپندکس و سایر مواد سبک و نازک، که پشه‌ها می‌توانند از طریق آن‌ها نیش بزنند، خودداری کنید. در عوض، مواد کاملا بافته شده مانند پنبه، جین، نایلون یا مواد از نوع بادشکن را انتخاب کنید که نفوذ حشرات در آن‌ها دشوارتر است. لباس‌هایی که محافظت در برابر اشعه ماورابنفش را ایجاد می‌کنند معمولا محکم بافته می‌شوند و اغلب از گزش حشرات نیز محافظت می‌کنند.

از رنگ‌های تیره پرهیز کنید

هنگام بیرون رفتن لباس‌های روشن را انتخاب کنید. برخی از پشه‌ها، به ویژه گونه‌هایی که در طول روز نیش می‌زنند، در واقع رنگ‌های تیره را ترجیح می‌دهند.

کاشتن گیاهان پشه گریز

کاشتن و نگهداری از گیاهانی چون علف گربه، اکلیل کوهی، بالنگ، اسطوخودوس، دارچین و نعناع بسیار اثرگذار است. این گیاهان مانع جذب پشه‌ها می‌شوند یا به عبارتی به گیاهان پشه گریز معروف هستند.

از پشه بند استفاده کنید

اگر فضای شما به خوبی کنترل نشده است، استفاده از پشه بند و پنکه و کولر برای داشتن فضایی بدون پشه پیشنهاد می‌کنیم.

فضاهای سبز را اصلاح کنید

کوتاه کردن علف‌های هرز در حیاط و جمع آوری آن‌ها و زباله‌ها، مکان‌های رشد و پنهان شدن پشه‌ها را کم می‌کند.

آب‌های ساکن و کم را از بین ببرید

پشه‌ها می‌توانند در آب‌های کم و ساکن تولید مثل کنند؛ بنابراین هفته‌ای یکبار، مکان‌هایی که آب کم و ساکن در آن‌ها قرار می‌گیرد را تخلیه کنید.

ضایعات قهوه و چای را پخش کنید

پخش شدن تفاله‌ قهوه و چای در کل حیاط یا فضای اطراف خانه‌، از گزش حشرات جلوگیری نمی‌کند، اما مطالعات نشان داده است که آن‌ها تولید مثل پشه‌ها را محدود می‌کنند.

کدخبر: 89183 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین