اخذ شناسنامه و دفترچه بیمه برای کودکان کار

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران با بیان اینکه ۲۶۰۰ کودک کار و خیابان در سال ۱۴۰۰ در سطح استان تهران شناسایی و جذب شدند، گفت: این کودکان در مشاغلی مانند دستفروشی، واکسی، پادویی، تکدی‌گری، شیشه شویی، اسپندی، گل فروشی، جمع‌آوری ضایعات، دعا فروشی، وزن کشی فعالیت داشتند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ "فاطمه ارزانیان" معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران با اشاره به جذب و ساماندهی کودکان کار و خیابان در استان تهران گفت: در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۲۶۰۰ کودک کار و خیابان  در سطح استان تهران شناسایی و جذب شده‌اند که بیش از ۸۰ درصد این کودکان اتباع خارجی و مابقی ایرانی هستند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران با اشاره به نوع کار کودکان افزود: این کودکان در مشاغلی مانند دستفروشی، واکسی، پادویی، تکدی‌گری، شیشه شویی، اسپندی، گل فروشی، جمع‌آوری ضایعات، دعا فروشی، وزن کشی و غیره فعالیت دارند.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به خدمات تخصصی ارائه شده به کودکان کار و خیابان در سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: در راستای اقدامات انجام شده برای کودکان کار و خیابان خدماتی از قبیل سوادآموزی، حرفه‌آموزی، برقراری مستمری، اردوی فرهنگی تفریحی، اخذ شناسنامه، اخذ دفترچه بیمه، خدمات فرهنگی ورزشی به این کودکان و خانواده‌هایشان ارائه شده است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران همچنین درباره فرآیند ارائه خدمات به کودکان کار و خیابان و خانواده‌های آن‌ها تصریح کرد: اعزام تیم‌های متشکل از مددکار و روانشناس در محله‌های شناسایی شده به عنوان در معرض آسیب، پاتوق و گزارش شده به خط ۱۲۳ به منظور شناسایی و جذب کودکان کار و خیابان از طریق برقراری ارتباط موثر با کودکان، پیشنهاد ارائه حمایت‌های معیشتی، تحصیلی، بهداشتی و درمانی به کودک و خانواده از جمله این اقدامات است.

او ادامه داد: همچنین در صورت جذب کودک که به صورت ارجاعی یا داوطلبانه صورت می‌گیرد پذیرش کودک در مراکز دولتی و غیردولتی یا شبانه روزی انجام خواهد شد. همچنین اسکن عنبیه در راستای ثبت اطلاعات هویتی کودکان صورت می‌پذیرد. برگزاری جلسات مصاحبه اولیه مددکاری و روانشناسی به منظور دستیابی به پروفایل اجتماعی و روانی از کودک و خانواده، شناسایی و تحلیل وضعیت خانواده‌های کودکان کار، تدوین برنامه مداخله‌ای و توانمندسازی برای کودکان و خانواده‌های آن‌ها و همچنین تهیه برنامه تدریجی خروج از کار برای کودکان از طریق اجرای برنامه‌های مختلف آموزشی، بهداشتی، حرفه آموزی کاریابی و همچنین ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی، شغلی و مددکاری و مدیریت مورد به مورد از جمله اقدامات انجام شده برای کودکان کار و خیابان و خانواده‌های آنان است.

ارزانیان خاطرنشان کرد: ارائه بسته‌های حمایتی در مناسبت‌های مختلف نظیر آغاز سال تحصیلی، آغاز سال نو، جشن‌ها و اعیاد ملی و مذهبی، ارجاع کودکان بی‌سرپرست به مراکز شبه خانواده، تهیه تبلت و گوشی با پرداخت هزینه اینترنت کودکان با توجه به آموزش مجازی مدارس، کمک به ترک اعتیاد اعضای خانواده کودکان، کمک به سوادآموزی اولیا و فرزندان بیسواد خانواده، ارجاع کودک و خانواده در صورت نیاز به سمن‌ها یا سایر موسسات و سازمانهای مرتبط، تدارک انواع بازدید‌های مرتبط از محیط‌های کاری خانواده و ارتباط با کارفرما والدین یا سایر افراد مهم، برگزاری نشست‌های راهبری در استان تهران با سه شهرستان بزرگ در راستای مدیریت و ارتقاء کیفیت خدمات‌رسانی در فعالیت کودکان کار و خیابان و همچنین معرفی کودکان اتباع خارجی به اداره اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران جهت بررسی هویت آنان و بهره‌مندی از معاضدت‌های قضایی و حقوقی برای این دسته از کودکان از جمله فرایندهای ارائه خدمات به کودکان کار و خانواده‌های آنان است.

او با اشاره به چالش‌های پیش روی طرح ساماندهی و جذب کودکان کار و خیابان گفت: بیش از ۸۰ درصد کودکان کار و خیابان در طرح نظارت مراکز دولتی و غیردولتی از اتباع خارجی هستند. همچنین وجود فرهنگ کار کردن کودک در بین اتباع افغانستانی و الزام به کار کردن کودکان از مواردی است که ما را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است، بازدارندگی قانونی در این زمینه و همچنین فرهنگ‌سازی می‌تواند بسیار موثر باشد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: خانواده‌های اتباعی که از خدمات مراکز استفاده می‌کنند فاقد اوراق هویتی معتبر بوده و کودکان به دلیل نداشتن اوراق هویتی معتبر امکان ثبت نام در مدارس دولتی را نداشته و پس از شرایط تعیین شده در آموزش و پرورش می‌توانند ثبت‌نام کنند که این امر برای مهاجرین جدید زمان‌بر است. همچنین به دلیل نداشتن اوراق هویتی معتبر امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی تحت پوشش بیمه برای این گروه وجود ندارد. گسترش حاشیه نشینی به دلیل مهاجرت و فقر نیز از چالش‌های ما در طرح شناسایی، جذب و ساماندهی کودکان کار و خیابان است.

ارزانیان با اشاره به پیشنهاداتی در راستای ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: عدم جداسازی کودکان کار و خیابان از اجتماع و پرهیز از هرگونه برچسب زدن به کودک اعم از کار، زباله‌گرد و .... و در دسترس قرار دادن همه امکانات جامعه برای آنان همانند سایر کودکان پیشنهاد می‌شود. همچنین اعمال برخوردهای قانونی با والدین کودکان کار و خیابان به جای برخورد با کودک ضروری است، چراکه در طرح‌های جمع آوری، کودکان بیش از خانواده‌ها آسیب می‌بینند.

او تاکید کرد: همچنین تعیین تکلیف کودکان کار و خیابان فاقد اوراق هویتی معتبر و تعیین تکلیف کودکان کار و خیابانی که بدون والدین و برای کار به کشور مهاجرت کرده و با سایر بستگان زندگی می‌کنند نیز ضروریست و نیازمند همکاری سایر دستگاه‌ها است.

کدخبر: 89168 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین