کدخبر: 83003 تاریخ انتشار

قبرستان جن‌ها در چابهار

داستان‌های زیادی درباره جن‌ها وجود دارد که بی‌شک ما خیلی از آن‌ها را شنیده‌ایم اما نمی‌توانیم آن‌ها را با چشم ببینیم. گاهی وجود این داستان‌ها بعضی‌ها را به هیجان می‌آورد. یکی از مرموزترین جاذبه‌های گردشگری چابهار، گورستان جن است.

بیشتر بخوانید:

 

به گزارش منیبان؛ قبرستان جن همانند نامش مکانی ترسناک است. مردم تیس در چابهار اینجا را مکان دفن اجنه می‌دانند. با وجود این، قبرستان خود اهالی نیز در همسایگی همین محل قرار دارد.

قبرستانی خاموش و مرموز در روستای ۲۵۰۰ ساله تیس وجود دارد که بلوچ‌ها به آن جن سنط یا گورستان جن می‌گویند. این گورستان با سنگ‌ قبرهای عظیم‌الجثه از جاهای دیدنی چابهار و مکانی جالب برای ماجراجویانی است که به دنیای ماورالطبیعه علاقه دارند. 

سنگ قبرهای بزرگ و عجیب در این گورستان، محلی‌ها را به این باور رسانده است که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست.

در این گورستان قبرها کنار هم روی سطحی صخره‌ای حفر شده‌اند که این شیوه‌ حفاری پرسش‌های زیادی را به وجود آورده است. در نهایت پاسخ را به دنیای دیگری کشیده است.

طبق باور مردم محلی این گورها متعلق به جن‌هاست. می‌گویند جن‌ها مردگان خود را در حصار این سنگ‌ها دفن کرده‌اند. هر کس که شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد، مورد نفرین جن‌ها قرار می‌گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می‌میرد.

گروه اندکی نیز معتقدند در هنگام غروب صدای گریه‌ها و مویه‌هایی از این گورستان به گوش می‌رسیده است.

زمان ساخت گورستان جن تیس به درستی مشخص نیست. ظاهر قبور نشان می‌دهد این آثار مربوط به زمان‌های بسیار دور است. تمام قبرها در دامنه کوه و در دل سنگ‌ها کنده شده‌اند.

گورها در اندازه‌های بزرگ و کوچک ساخته شده‌اند. در میان این قبرستان یک قبر کاملا سالم و قدیمی نیز دیده می‌شود که ۲۲۵ سانتی‌متر طول و ۱۱۰ سانتی‌متر عرض دارد. 

در حال حاضر روستا تا ۱۰۰ متری قبرستان پیش‌روی کرده، اما در گذشته‌ قبرستان در حاشیه روستا قرار داشته است. قرار گرفتن قبرستان در دامنه کوه‌ و وحشت مردم از نزدیک شدن به این مکان هنگام غروب و شب، یکی از دلایل نامگذاری این محل به نام قبرستان جن‌ها است.

بشر امروزی با وسایل ابتدایی آن زمان به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی داشته است. شاید به همین دلیل باشد که مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می‌دهند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین