کدخبر: 82360 تاریخ انتشار

آیا زنا اعدام است؟

زنا چیست؟ زناکار کیست؟ مجازات جرم زنا در قانون چیست؟ از سوالات پر تکراری هستند که از ما پرسیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ افرادی که بدون اینکه به عقد یکدیگر در آمده باشند، روابطی دور از شرع و عرف داشته باشند، رابطه آن‌ها نامشروع است و چنانچه این ارتباطات به برقراری رابطه جنسی ختم شود، عمل آن‌ها زنا محسوب می‌شود.

انواع جرم زنا

جرم زنا دارای انواع مختلفی است که شامل زنای به عنف و زنای محصنه و غیر محصنه است.

زنای به عنف: زنای به عنف یعنی عملی با اجبار و تجاوز است. زمانی‌که زنا به عنف باشد مرد زناکار مجازات خواهد شد. اگر زنا غیر عنف باشد یعنی، به اجبار و زور نباشد هر دو نفر مجازات خواهند شد.

زنای محصنه: واژه محصن به کسی گفته می‌شود که شرایط انجام احصان را داشته باشد. احصان یعنی زن و مردی که شوهر و زن دائم و غیر بالغ داشته باشند و هر زمان که بخواهند با وی رابطه زناشویی برقرار کنند.

زنای غیر محصنه: زن و مردی که شوهر و زن دائم و غیر بالغ نداشته باشند تا هر زمان که بخواهند با وی رابطه زناشویی برقرار کنند.

مجازات جرم زنا چیست؟

همان‌طور که بیان شد جرم زنا از انواع جرایم حدی است و‌ مجازات آن نیز حدی خواهد بود. حدی بودن جرم و مجازات به معنی شرعی بودن مجازات و تعیین کردن مجازات توسط شرع برای این جرم است. همان‌طور که انواع زنا را تعریف کردیم با توجه به نوع زنا مجازات آن نیز متفاوت خواهد بود. در حالت کلی اعدام، شلاق و سنگسار مجازات‌هایی است که برای جرم زنا در نظر گرفته شده است.

مجازات صد ضربه شلاق

اگر زنا از نوع زنای محصنه یا زنا با محارم (افرادی که محرم هستند) یا زنا با افراد نابالغ باشد مجازات آن صد ضربه شلاق است. (سن بلوغ در اسلام برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال است). بنابراین اگر دختر بالای ۹ سال سن داشته باشد به سن بلوغ رسیده است و مجازات وی ۱۰۰ ضربه شلاق است. فرد نابالغ نیز مجازات‌های تامینی و تربیتی دارد. بنابراین در حین ارتکاب این عمل اگر یک نفر از آن‌ها بالغ باشد زنا تلقی می‌شود.

همچنین مردی که زنی دائم داشته باشد اما قبل از اینکه با زن خود رابطه جنسی داشته باشد، مرتکب زنا شود، به صد ضربه شلاق و تبعید به مدت یک سال قمری و همچنین به تراشیدن سر محکوم می‌شود. مجازات زنای غیر محصنه نیز صد ضربه شلاق خواهد بود. یعنی زن و مرد مجرد باشند یا با همسر خود ارتباط جنسی نداشته باشند.

مجازات رجم با سنگسار

اگر زناکار، زنای محصنه انجام داده باشد حکم ‌وی سنگسار است. زمانی‌که جرم سنگسار به هر دلیلی انجام نشود حکم قطعی اعدام خواهد بود. اعدام برای زن و مرد زناکار خواهد بود.

مجازات اعدام

مجازات مرد زناکار در صورتی اعدام خواهد بود که زنا با همسر پدر، زنا با محارم نسبی، زنای مرد غیر مسلمان و زن مسلمان و زنای به عنف (زنا همراه با اجبار) را مرتکب شده باشد. در این حالات مرد محکوم به اعدام است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟