کدخبر: 81871 تاریخ انتشار

آیا طلاق بدون سند ازدواج امکان‌پذیر است؟

طبق قانون مرد موظف است ازدواج دائم خود را در دفاتر ازدواج ثبت کند. اگر زوج نکاح دائم را ثبت نکند مجازات‌هایی برای وی در قانون در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ اگر زن و شوهر بنا به دلایلی پس از ازدواج، قصد طلاق و جدا شدن داشته باشند، در این شرایط برای ثبت درخواست طلاق ابتدا باید سند ازدواج که ثابت کننده رابطه زوجیت میان آن‌ها است را به دادگاه ارائه دهند. دادگاه با استناد به این سند و شرایط موجود می‌تواند به درخواست طلاق زوجین رسیدگی کند. بنابراین سوالی که در این زمینه مطرح می‌شود آن است که حکم نداشتن سند عقد ازدواج برای طلاق چیست؟

نداشتن سند ازدواج

زمانی‌که فردی قصد اقامه دعوا در دادگاه را دارد، باید در ابتدا اسناد و مدارک لازم را به شعبه رسیدگی دادگاه ارائه دهد. دادگاه باتوجه به این مدارک هویت وی را بررسی می‌کند.

افرادی که خواهان درخواست طلاق از دادگاه هستند علاوه‌بر اسناد هویتی خود مانند کارت ملی و شناسنامه باید سند ازدواج و قباله نکاح و عقدنامه را نیز به دادگاه تسلیم کنند. الزام افراد به داشتن سند ازدواج به این علت است که دادگاه ابتدا باید بررسی کند که زن و شوهر با هم رابطه زوجیت دارند و به عقد یک‌دیگر درآمده‌اند یا خیر.

پس تا زمانی‌که عقد ازدواج زوجین برای دادگاه ثابت نشده باشد، دادگاه نمی‌تواند حکم طلاق را ثابت کند. بنابراین اگر زوجین سند ازدواج نداشته باشند، این موضوع  اصلا برای دادگاه قابل قبول نیست. طلاق بدون وجود این سند هرگز امکان ندارد. نکته مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد آن است که حتی گم شدن سند ازدواج نیز دلیل موجهی نیست.

در صورت نداشتن سند ازدواج چگونه می‌توان طلاق گرفت؟

با توجه به اینکه سند ازدواج در دفاتر ازدواج و طلاق به ثبت رسیده است و امروزه ثبت الکترونیکی ازدواج، در دفترخانه‌ها ضروری است، درصورتی‌که سند ازدواج مفقود یا گم شده باشد یا اینکه یکی از زوجین یا دیگری برای جلوگیری از اقدام به طلاق، قباله ازدواج را برداشته باشد یا اقدام به پاره کردن آن نموده باشد، می‌توان به دفتر ثبت ازدواج و طلاقی که عقد نکاح در آن به ثبت رسیده است مراجعه کرد و با ارائه تعرفه مربوطه برای صدور سند نکاح که هر سال اعلام می‌شود تقاضای صدور رونوشت سند ازدواج یا قباله نکاح نمود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین