کدخبر: 81867 تاریخ انتشار

بدحجابی در خودرو چه مجازاتی دارد؟

بانوان محترم جامعه در صورت عدم رعایت حجاب با مجازات‌ها و جریمه‌های قانونی رو به رو خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ موضوع بد‌حجابی در ماشین در سال‌های اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده است و به همین جهت قانون‌گذار تصمیم گرفت تا به این معضل اجتماعی رسیدگی کند تا جلوی رشد آن را بگیرد و مانع بی‌نظمی در سطح جامعه شود.

کشف حجاب در خودرو

باید گفت طبق قانون، نداشتن حجاب و کشف حجاب در هر مکان عمومی جرم است. برخی با این استدلال که خودرو حریم خصوصی است و مانند خانه می‌توانند در آن حجاب نداشته باشند، اقدام به کشف حجاب در خودرو می‌کنند اما واقعیت این است که خودرو، هم از جهت منطقی و هم از جهت قانونی حریم خصوصی نیست که فرد بتواند در آن کشف حجاب کند.

طبق ماده ۵ قانون حمایت از آمران له معروف و ناهیان از منکر:

اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند از جمله وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبعا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می‌بایست درون آن رعایت شود.

مجازات  کشف حجاب در خودرو

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است که ” زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می‌شوند، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد”. این مجازات تعیین شده، مجازات بدحجابی یا بی‌حجابی زنان است.

علاوه بر مجازات مذکور، از سوی سازمان راهنمایی و رانندگی ۱۰۰ هزار تومان جریمه و ۱۰ نمره منفی لحاظ خواهد شد و بنا به شرایطی خودرو توقیف می‌شود.

البته در‌صورتی‌که پیامک بی‌حجابی در خودرو دارای کدهای ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۳۳ و ۳۵ باشد باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرد. هر کدام از این کدها مربوط به موضوع متفاوتی است که باید بابت آن به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرد:

    کد تخلف ۱۴ و ۱۵: پلیس امنیت اخلاقی برای بد حجابی در خودرو

    دومین مورد کد تخلف ۱۶ است: پلیس امنیت اخلاقی برای پوشش نامناسب در خودرو

    کد تخلف ۱۷: پلیس امنیت اخلاقی برای داشتن حیوان خانگی داخل ماشین یا ایجاد آلودگی صوتی

    کد تخلف ۳۳ و ۳۵: پلیس امنیت اخلاقی مربوط به روزه‌خواری در ماشین

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین