کدخبر: 81148 تاریخ انتشار

در چه شرایطی نپرداختن مهریه جرم است؟

سوال مهمی که ممکن است مطرح شود آن است که آیا نپرداختن مهریه جرم است؟

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ از جمله مهم‌ترین حقوقی که زنان هنگام عقد نکاح به‌دست می‌آورند، مهریه است. بعد از رابطه زناشویی میان زن و شوهر، زن صاحب تمام مهریه می‌شود. بر اساس قانون، هیچ امری از جمله خیانت زن یا عدم تمکین وی باعث نمی‌شود که مرد از پرداخت مهریه خودداری کند مگر اینکه خود زوجه اقدام به بخشیدن مهریه کند.

پرداختن مهریه زن

از جمله نتایج و آثار مهریه زن آن است که هر زمان که بخواهد می‌تواند اقدام به مطالبه مهریه‌اش نماید. به همین دلیل مرد نیز موظف است که مهریه را به زن بپردازد. چرا که در حین عقد نکاح، پرداخت مهریه به زن را پذیرفته و با منعقد شدن عقد، این تکلیف بر عهده او قرار گرفته است. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد آن است که زن، در صورت عدم پرداخت مهریه توسط همسر خود می‌تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند. همچنین به اجرای ثبت نیز می‌تواند مراجعه کند. زن می‌تواند مهریه را از این دو روش وصول کند.

جرم نپرداختن مهریه

بر اساس قانون، در حال حاضر  عدم پرداخت مهریه تا سقف یکصد و ده سکه طلا یا معادل ریالی آن، مشمول ضمانت اجرای کیفری است. بنابراین میزان مهریه زن هر چقدر که باشد، بر اساس قانون تا میزان یکصد و ده سکه آن مشمول جرم نپرداختن مهریه است اما بیشتر از آن ضمانت اجرای کیفری ندارد. لذا اگر مهریه خانم تا صد و ده سکه باشد، می‌تواند مرد را به جرم ندادن مهریه تحت تعقیب کیفری قرار دهد و مرد بازداشت می‌شود. البته گفتنی است که مرد تا یک ماه پس از قطعی شدن حکم پرداخت مهریه زن در دادگاه، فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه بدهد. دراین‌صورت، دادگاه این درخواست را مورد رسیدگی قرار می‌دهد. اگر دادگاه اعسار مرد را وارد بداند، حکم به قسط‌بندی شدن مهریه صادر می‌کند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین