کدخبر: 81004 تاریخ انتشار

مجازات توهین در فضای مجازی چند ضربه شلاق است؟

توهین رایانه‌ای، نوع جدیدی از جرم توهین است که در آن، وسیله ارتکاب رایانه است که مجازات سنگینی دارد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ زندگی در فضای مجازی، باید و نبایدهای خود را دارد. هیچ انسان عاقلی نمی‌تواند مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی را انکار کند اما عدم رعایت این ضوابط، مشکلاتی را برای اشخاص و جامعه به وجود آورده‌ است. یکی از مهم‌ترین این مشکلات، جرایم ارتکابی در فضای مجازی و یکی از رایج‌ترین این جرایم، توهین است.

اگر محتوای نظرات درج شده در ذیل پست‌های اینستاگرامی را نگاهی بیندازید، از نزدیک با یکی از بارزترین جرایم این حوزه، یعنی توهین آشنا خواهید ‌شد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در این فضا مورد توهین و بی‌حرمتی قرار گرفته باشید. توهین در فضای مجازی جرم بوده و در قانون جرم‌انگاری شده ‌است.

مجازات توهین

مجازات اشخاصی که در فضای مجازی و با استفاده از ابزارهای ارتباطی جدید همچون تلگرام یا اینستاگرام به دیگران توهین می‌کنند، مانند کسانی است که در کوچه و خیابان به دیگران اهانت می‌کنند. بر این ‌اساس قانون‌گذار در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی، برای این قبیل اشخاص تا ۷۴ ضربه شلاق یا جزای نقدی در نظر گرفته‌ است.

شکایت از کسانی‌که توهین می‌کنند

توهین و فحاشی توسط رایانه با توجه به جرم بودن آن قابل پیگیری است اما یکی از مشکلاتی که معمولا در این زمینه وجود دارد، نامشخص بودن هویت فرد مرتکب است. این مشکل با جعلی بودن هویت افرادی که در این فضا در حال فعالیت هستند، تشدید می‌شود. با این حال اگر مشکلی در این خصوص به وجود آمد، می‌توانید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و از این طریق به شکایت توهین بپردازید.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین