کدخبر: 80632 تاریخ انتشار

سهم الارث مادر از فرزند متولد شده حاصل رابطه نامشروع

یکی از موضوعات مهم در زمینه انحصار وراثت، سهم‌الارث مادر از فرزند است. سهم‌الارث مادر از فرزند در شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ مرگ مانند بسیاری از رویدادهای دیگر زندگی، چالش‌های حقوقی پیچیده‌ای دارد که مهم‌ترین آن، انحصار وراثت است که آگاهی از نکات آن بسیار لازم و ضروری است.

شرایط ارث بردن مادر از فرزند

برای اینکه مادر از فرزند خود ارث ببرد و در واقع سهم‌الارث مادر از فرزند در نظر گرفته شود وجود سه شرط ضروری است. این شروط عبارت‌اند از:

    فوت مورث (فرد فوت شده)

    وجود وارث

    داشتن ترکه (اموال برجا مانده از متوفی)

سهم ارث مادر از فرزند

    اگر متوفی فرزند یا فرزندانی داشته باشد، سهم‌الارث مادر از فرزند یک‌ششم از کل اموال است.

    اگر متوفی فرزند نداشته باشد، سهم‌الارث مادر از فرزند، یک‌سوم از کل اموال است.

ارث مادر از فرزند متولد از رابطه نامشروع

یکی از شرایط ارث مادر از فرزند این است که فرزند حاصل از رابطه مشروع باشد. بنابراین، اگر فرزند از رابطه نامشروع یا زنا متولد شده باشد ارث نمی‌برد و والدین نیز از اموال او ارثی نمی‌برند. بااین‌حال، اگر در رابطه نامشروع یکی از طرفین دچار اشتباه شود یا اینکه هر دو نفر در اشتباه بوده باشند، یعنی نمی‌دانسته‌اند که به یکدیگر نامحرم هستند شرایط تغییر می‌کند. در این حالت، فرزند والدالشبه نام می‌گیرد و می‌تواند از والدین خود ارث ببرد و والدین نیز می‌توانند از او ارث ببرند.

در نهایت، به‌طورکلی سهم‌الارث مادر از فرزند درصورتی‌که متوفی فرزند داشته باشد یک‌ششم و درصورتی‌که متوفی فرزند نداشته باشد یک‌سوم است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین

نظرسنجی

عملکرد دولت رئیسی در هشت ماه گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟