کدخبر: 79998 تاریخ انتشار

شرایط انحصار وراثت املاک قولنامه‌‌ای چیست؟

بعد از فوت افراد، انحصار وراثت یکی از فرایندهای پیچیده‌ای است که دارای مشکلات بسیاری است. این مشکلات زمانی بیشتر می‌شود که فرد فوت شده دارای اموال قولنامه‌ای نیز باشد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ اموال قولنامه‌ای سند رسمی ندارند و این مسئله می‌تواند انحصار وراثت آن‌ها را بسیار مشکل کند. زیرا در انحصار وراثت اموالی قابل‌تقسیم‌اند که دارای سند رسمی هستند. در این مطلب به موضوع انحصار وراثت املاک قولنامه‌‌ ای می‌پردازیم.

مراحل انحصار وراثت

در مرحله اول لازم است افراد همراه با وراث دیگ و همچنین سه نفر شاهد به دفتر اسناد رسمی کراجعه کنید تا استشهادیه محضری برای شما تنظیم شود. در این استشهادیه وراث تایید می‌شوند.

پس از اینکه استشهادیه را دریافت کردید لازم است به اداره مالیات مراجعه کنید تا مالیات بر ارث اموال فرد متوفی را پرداخت کنید.

مالیات بر ارث بر اساس میزان اموال و نسبت هر یک از وراث با فرد متوفی مشخص می‌شود. پس از این مرحله لازم است به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و با پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان درخواست انحصار وراثت را ثبت کنید.

در این مرحله، شورای حل اختلاف آخرین محل زندگی فرد متوفی، درخواست انحصار وراثت را به‌صورت رایگان در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار چاپ و منتشر می‌کند.

نحوه انحصار وراثت املاک قولنامه‌ ای

همانطور که مطالعه کردید انحصار وراثت املاک قولنامه‌‌ای امکان‌پذیر نیست و برای اینکه بتوانید املاک قولنامه‌ای را میان وراث تقسیم کنید لازم است قولنامه را به سند رسمی تبدیل کنید.

برای این کار اولین گام این است که از میزان تخلفات، خسارات و عوارض ملک موردنظر آگاه شوید. شما می‌توانید با استعلام از شهرداری در این مورد کسب اطلاع کنید.

پس از اینکه خسارات و عوارض مشخص شد لازم است آن‌ها را بپردازید و از سوی دیگر، اگر ملک پایان کار نداشته باشد لازم است برای دریافت پایان کار آن از شهرداری اقدام کنید.

از سوی دیگر، فروشنده باید برای اخذ سند رسمی اقدام کند و سپس ملک را انتقال دهد اما اگر فروشنده ملک موردنظر این کار را انجام ندهد شما می‌توانید با شکایت در دادگاه، فروشنده را مجبور به دریافت سند رسمی کنید.

انحصار وراثت املاک

مدارک لازم برای انحصار وراثت املاک قولنامه‌ ای

    گواهی فوت فرد متوفی

    شناسنامه و کارت ملی فرد متوفی

    شناسنامه و کارت ملی همه وراث

    عقدنامه فرد متوفی (در صورت متاهل بودن فرد متوفی)

    وصیت‌نامه فرد متوفی (در صورت موجود بودن)

    استشهادیه انحصار وراثت

    رسید مالیات بر ارث

    قولنامه ملک

    سند رسمی ملک

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین