کدخبر: 60084 تاریخ انتشار

چگونه قورمه سبزی را لعاب بی‌اندازیم؟

بسیاری از ما بارها با وسواس و دقت زیاد خورشت قورمه سبزی درست کرده‌ایم، اما در نهایت با وجود تلاش زیاد خورشت‌مان آبکی شده است.

به گزارش منیبان؛ بی‌تردید یکی از معروف‌ترین غذاهای اصیل ایرانی ‌خورشت قورمه سبزی است. به طوری که می‌گویند کسی که خورشت قورمه سبزی بلد نباشد آشپز محسوب نمی‌شود.‌ قورمه سبزی باید کاملا غلیظ و لعاب‌دار باشد.

ریز کردن سبزی

برای خورشت قورمه‌سبزی، سبزی‌ها باید حتما ریز خرد شود تا خورشت لعاب بیندازد چون در غیر این صورت هر چقدر هم خورشت بجوشد غلیظ نمی‌شود. سبزی قورمه باید کاملا سرخ شود تا خورشت آبکی نشود. سبزی سرخ‌شده قورمه سبزی هم باید همراه با گوشت تفت بخورد تا لعاب بیشتری پیدا کند.

ترکیب سبزی‌ها

اسفناج و تره باید حتما در سبزی قورمه سبزی وجود داشته باشد تا باعث غلیظ شدن خورشت شود. اگر اسفناج نبود، از برگ چغندر هم‌ می‌توانید استفاده کنید.

نوع گوشت

بهترین گوشت برای خورشت ‌قورمه سبزی، گوشت گوسفندی است که باعث لعابدارتر شدن خورشت قورمه سبزی‌ می‌شود. زمان مناسب برای پخت خورشت ‌قورمه سبزی تقریبا ۳ الی ۴ ساعت است تا خورشت کاملا جا بیفتد.

استفاده از یخ

اگر خورشت قورمه سبزی آبکی شد با انداختن چند قالب یخ کوچک به خورشت، به آن شوک وارد کنید تا خورشت به لعاب بیفتد و روغن روی خورشت جمع شود.

میزان آب برای ترفندهای جا افتادن قورمه سبزی

برای پخت قورمه سبزی از همان اول آب به اندازه کافی به خورشت اضافه کنید تا در هنگام پخت خورشت احتیاج به اضافه کردن مجدد آب نباشد. اگر هم لازم شد حتما از آب جوش استفاده کنید.

اگر پخت خورشت ‌قورمه سبزی کامل شد ولی هنوز خورشت آب زیادی داشت می‌توانید در ظرفش را بردارید و حرارت را کمی بالاتر ببرید تا آب خورشت بخار و خورشت غلیظ شود.

لیمو و نمک

ریختن لیمو و نمک باید در انتهای پخت خورشت ‌قورمه سبزی انجام شود. زیرا اگر این مواد زود اضافه شود باعث‌ می‌شود لوبیا و گوشت دیر بپزند و خورشت غلیظ نمی‌شود.

سبزی قورمه سبزی را با روغن جامد سرخ کنید

استفاده از روغن جامد برای سرخ کردن سبزی قورمه سبزی باعث روغن انداختن و لعاب‌دار شدن خورشت‌تان می‌شود. همچنین استفاده از روغن جامد برای سرخ کردن سبزی قورمه باعث بهتر شدن طعم خورشت نیز می‌شود.

برای لعاب‌دار کردن قورمه سبزی از آب قلم استفاده کنید

چربی موجود در آب قلم علاوه بر کمک به غلظت خورشت قورمه سبزی باعث خوشمزه و خوش‌رنگ شدن آن نیز می‌شود. همچنین آب قلم دارای املاح و ویتامین‌های فراوانی است و خواص زیادی برای سلامتی دارد.

شنبلیله خشک به قورمه سبزی اضافه نمایید

مقدار کمی شنبلیله خشک مانند نعنا داغ تفت بدهید و در آخر به خورشت قورمه سبزی اضافه کنید؛ این کار موجب روغن انداختن خورشت و غلظتش می‌شود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین