کدخبر: 60049 تاریخ انتشار

عوارض وجود بیش از ۸ دندان پر شده در دهان چیست؟

سعی کنید دندان های خود را مدام پر نکنید و از این امر پرهیز کنید، زیرا غالبا دندان ها را با جیوه پر می‌کنند و در صورتیکه این ماده از دندان خارج شود و به درون بدن سرایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ سعی کنید دندان های خود را مدام پر نکنید و از این امر پرهیز کنیدزیرا غالبا دندان ها را با جیوه پر می کنند و در صورتیکه این ماده از دندان خارج شود و به درون بدن سرایت کند آسیب های جبران ناپذیری برای بدن به همراه خواهد داشت. مغز، قلب، کلیه، ریه مهمترین اعضایی هستند که در معرض خطر جیوه قرار دارند . پس سعی کنید در پرکردن دندان زیاده روی نکنید و ۷-۸ دندان بیشتر پر نکنید.

محققان به تازگی دریافته اند داشتن بیش از هشت دندان پر شده در دهان می تواند به افزایش میزان جیوه در جریان خون بدن انسان منجر شود. این مطالعه روی ۱۵ هزار نفر انجام گرفته است و نتایج آن نشان می دهد میزان جیوه در خون افرادی که دارای هشت دندان پر شده هستند، نسبت به افرادی که هیچ دندان پر شده ای ندارند، ۱۵۰ درصد بیشتر است.

به گفته محققان دانشگاه جورجیا، پوسیدگی دندان یکی از رایج ترین بیماری های مزمن است که بیشتر انسان ها آن را تجربه کرده اند و دست کم یک دندان پر شده در دهان دارند اما معمولا کسی درباره نوع موادی که دندان ها با کمک آنها پر می شود، صحبتی به میان نمی آورد. ماده مورد بررسی محققان آمالگام دندانی نام دارد. نوعی ارزان قیمت و مقاوم از ترکیبات نقره که برای ۱۵۰ سال به عنوان ماده پر کننده دندان مورد استفاده قرار گرفته است اما ۵۰ درصد از این ماده را نیز جیوه تشکیل می دهد.

همین موضوع می تواند نگران کننده باشد، زیرا وجود مقادیر زیادی جیوه در بدن انسان می تواند زمینه ساز بروز آسیب هایی در مغز، قلب، کلیه، ریه و سیستم ایمنی بدن شود اما این نکته همواره نادیده گرفته شده است زیرا هر دندان پر شده به تنهایی برای وارد کردن آسیب به بدن کافی نیست.

به گفته محققان جیوه نوعی سم است اما قدرت آسیب زایی آن به مقدارش بستگی دارد. از این رو اگر تنها یک دندان پر شده داشته باشید مشکلی ایجاد نخواهد شد اما اگر این تعداد به بیش از هشت دندان برسد، خطر عوارض این ماده در بدن افزایش پیدا خواهدکرد.

محققان برای بررسی عوارض جیوه موجود در ماده پر کردن دندان داده های مربوط به نظرسنجی آزمایشی تغذیه و بهداشت ملی آمریکا را مورد بررسی قرار دادند که در آن از ۱۴۷۰۳ فرد نظرسنجی شده بود و تعداد دندان های پر شده این افراد را نسبت به میزان جیوه موجود در خون آنها سنجیدند. محققان به صورت ویژه به دنبال جیوه متیل بودند که سمی ترین حالت جیوه به شمار می رود.

نتیجه بررسی ها نشان داد افرادی که هشت دندان پر شده دارند، نسبت به افرادی که دندان پر شده ای ندارند، ۱۵۰ درصد جیوه بیشتری در خونشان وجود دارد. این بررسی ها همچنین نشان داد ۲۵ درصد آمریکایی ها بیش از ۱۱ دندان پر شده دارند اما مشخص نیست چه تعداد از این دندان ها با استفاده از مواد فلزی پر شده اند.

جیوه معمولا زمانی خطرناک می شود که گاز آن تنفس شود. در صورتی که مقدار کمی جیوه به صورت خوراکی وارد بدن شود، تهدیدی به شمار نمی رود زیرا معده آن را جذب نمی کند اما خطر واقعی زمانی ایجاد می شود که جیوه تنفس شود و بیشترین آسیب ها نیز متوجه مغز و کلیه است. با این همه بررسی این که آمالگام چگونه می تواند میزان جیوه را در جریان خون انسان افزایش دهد به مطالعه بیشتری نیاز دارد.»

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین