کدخبر: 59866 تاریخ انتشار

آیا کسانی که رابطه جنسی نامشروع دارند زندانی می‌شوند؟

یکی از جرایم منافی عفت که در قانون مجازات اسلامی مورد پیش‌بینی قرار گرفته است، جرم رابطه نامشروع است که به معنای ایجاد و برقراری هر نوع رابطه‌ای اعم از پیامکی، کلامی یا فیزیکی میان دو شخص بدون وجود رابطه ازدواج است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ با توجه به اینکه رابطه نامشروع در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است و یک جرم تعزیری محسوب می‌شود، گاها این سوال مطرح می‌شود که مجازات رابطه نامشروع چیست؟ آیا رابطه نامشروع زندانی دارد؟ در این مطلب به موضوع مجازات رابطه جنسی نامشروع می‌پردازیم.

آیا رابطه نامشروع، زندان دارد؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که آیا رابطه نامشروع زندان یا حبس دارد، لازم است در مورد مفهوم رابطه نامشروع توضیحاتی داده شود. چرا که برخی از افراد تصور دقیقی از جرم رابطه نامشروع ندارند. به نحوی که حتی جرم زنا را هم تحت عنوان رابطه نامشروع عنوان می‌کنند. درحالی‌که بین این دو تفاوت وجود دارد.

در مورد فرق رابطه نامشروع و زنا می‌توان گفت که زنا به جرمی گفته می‌شود که در آن رابطه جنسی اتفاق افتاده باشد. درحالی‌که رابطه نامشروع کمتر از آن است و معمولا شامل انجام دادن اعمالی همچون هم آغوشی، بوسیدن، روابط خارج از عرف کلامی، پیامکی یا حتی روابط نامشروع در فضای مجازی می‌شود.

مجازات رابطه جنسی

هم جرم زنا، هم رابطه نامشروع در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و برای آن‌ها مجازات تعریف شده است. اما سوالی که در این خصوص مطرح می‌شود آن است که آیا رابطه نامشروع زندان دارد؟ برای پاسخ دادن به این سوال لازم است که مجازات جرم رابطه نامشروع را بر اساس قانون مجازات اسلامی بیان نماییم.

بر اساس ماده ۶۳۷قانون مجازات اسلامی ” هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها رابطه ازدواج نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل(بوسیدن) یا مضاجعه (هم آغوشی) ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد. اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط  اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.

همان‌طور که ملاحظه می‌شود، در قانون مجازات اسلامی برای روابط نامشروع میان زن و مرد، مجازات حبس در نظر گرفته نشده است. بنابراین به این سوال که آیا رابطه نامشروع زندان دارد یا خیر، باید پاسخ منفی داد.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین