کدخبر: 59431 تاریخ انتشار

مردان چگونه بدون دلیل می‌توانند همسر خود را طلاق دهند؟

طبق قانون مدنی کشور ایران و مطابق با ماده ۱۱۳۳، مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ طلاق از طرف مرد در ایران به عنوان یک حق قانونی شناخته شده است. برای این موضوع در قانون مدنی ماده قانونی خاص هم آورده شده است. در این مطلب به موضوع طلاق از طرف مرد بدون دلیل می‌پردازیم.

طلاق دادن زن بدون دلیل

مردان در کشور ما این اجازه را دارند که هر موقع بخواهند با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست طلاق برای جدایی از زن خود را بدهند. حتی برای این کار نیازی ندارند تا دنبال دلیل و مدرکی باشند تا ضمیمه دادخواست طلاق کنند و آن‌ها  را در دادگاه نزد قاضی دادگاه ثابت کنند تا بتوانند از این حقشان استفاده کنند.

اما چنین حقی در قانون ایران برای زنان در نظر گرفته نشده است. زنان حتما بایستی دلایلی برای درخواست جدایی از شوهرشان داشته باشند. آن دلایل را باید در دادگاه نزد قاضی به اثبات برسانند تا بتوانند از شوهرشان جدا شوند. یکی از وظایفی که زنان در ازدواج دارند تمکین کردن هست، سوالی که همیشه مطرح می‌شود آن است که آیا زنی که تمکین نمی‌کند، مجازات دارد؟

شرایط طلاق دادن زن بدون دلیل توسط مرد

شرایطی برای مردان خواهان طلاق در نظر گرفته شده است که برای طلاق زنانشان بایستی به آن عمل کنند. که این شرایط عبارت است از:

اولین و مهم‌ترین شرطی که مردان خواهان طلاق باید به آن عمل کنند را می‌توان تحت عنوان پرداخت مهریه زن بیان کرد. مردی که می‌خواهد زنش را طلاق دهد باید تمام مهریه زن را به‌طور کامل پرداخته باشد. در غیر این‌صورت صیغه طلاق اجرا و در دفتر اسناد رسمی ثبت نخواهد شد.

شرط بعدی که مرد خواهان طلاق بدون دلیل زن باید به آن عمل کند پرداخت نفقه زن است. مقدار آن را دادگاه بر اساس شئونات اجتماعی و خانوادگی زن تعیین می‌کند و مرد بایستی بپردازد. بعد از طلاق دادن زن توسط مرد، زن باید سه ماه عده طلاق نگه دارد. در این سه ماه چون طلاق از طرف مرد است طلاق رجعی محسوب می‌شود. پرداخت نفقه زن در این سه ماه بر عهده مرد است.

پرداخت نصف دارایی شوهر به زن یا تقسیم اموال شوهر باز هم یکی دیگر از شرایط طلاق دادن زن بدون دلیل از سوی مرد است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین