کدخبر: 50405 تاریخ انتشار

واکنش میرزاده به اظهارات پزشکیان

من بخاطر انصاف و اعتدال شما انتظار دارم نظرتان را اصلاح بفرمایید

دکتر جان آیا خبر دارید قسمتی از دارو و تجهیزات پزشکی در فارماکوپه دارویی بیمارستانها نتیجه فعالیت شیمیست ها، بیو شیمیست ها، بیولوژیست ها، بیو تکنولوژیست و مهندسان پزشکی ایران است

بیشتر بخوانید:

دکتر حمید میرزاده رییس سابق دانشگاه ازاد اسلامی در پاسخ به اظهارات دکتر پزشکیان نماینده مجلس متنی را منتشر کرد که بدین شرح است

جناب اقای دکتر پزشکیان عزیز 

با سلام و تجدید ارادت 

سن شما و من اینقدر هست که یادمان نرفته باشد که قبل از انقلاب اکثر شئونات فنی و مهندسی و اداره تاسیسات زیربنایی و پالایشگاهها و نیروگاهها و امور نظامی و خدماتی و حتی در حوزه پزشکی اغلب به دست خارجی ها بود و در حال حاضر همین مجموعه ها با مهندسان ایرانی و خدمات کشور با فارغ التحصیلان همین دانشگاههای تابعه وزارت علوم اداره می شوند . ما الان در کدام صنعت زیربنایی یا صنایع حساس نظامی کارشناس خارجی برای اداره صنعت و خدمات کشور داریم ؟ بحث شما در مورد عدم ادغام حوزه پزشکی در وزارت علوم ممکن است درست باشد ولی برای مخالفت با این ادغام ،شایسته نیست پنجه به صورت فارغ التحصیلان دانشگاههای وزارت علوم  که خادم این کشور هستند  بکشید . خوب اگر اینها چیزی بلد نیستند چگونه سالانه هزاران نفر از آنها بوسیله دانشگاهها و یا بخش صنعت و خدمات اروپا و امریکا و کانادا جذب می شوند ؟اینکه مقام علمی ایران در مجموعه علوم در دنیا در حدود ١٥ یا ١٦ جهانی است هم یک ارزش است و هم باعث سرافرازی  ایران . اصولا کسانی که خودشان بعد از سالها اشغال پست های استادی در حد قابل قبولی مقاله ندارند و در عرصه علمی جهانی مشارکت ندارند و از نظر علمی به روز نیستند  مستمرا تو سری به دانشمندان فعال می زنند و بخاطر چاپ مقاله آنها را تخطئه می کنند . اتفاقا این هنر دانشمندان ایرانی بوده که با تربیت فارغ التحصیلان هم نیروی تخصصی کشور را برای حوزه صنعت و خدمات تربیت کرده اند و کشور را از ورود نیروهای تخصصی از خارج بی نیاز کرده اند  و هم با مشارکت در تولید علمی برای ایران افتخار آفریده اند. این صحبت های شما توهین به بیش از ٨٠ هزار هیات علمی تابعه وزارت علوم است که در اتاق ها می نشینند و مقاله چاپ می کنند و پول مفت می گیرند و دانشگاهایشان عقب مانده هستند !دکتر جان آیا خبر دارید قسمتی از دارو  و تجهیزات پزشکی در فارماکوپه دارویی بیمارستانها نتیجه  فعالیت شیمیست ها، بیو شیمیست ها، بیولوژیست ها، بیو تکنولوژیست و مهندسان پزشکی ایران است که همه در حوزه وزارت علوم فعال به تدریس و تحقیق مشغول هستند. 

چون جنابعالی فردی علمی و شریف و با انصاف هستید  درست  نیست این فرمایشات را بفرمایید . من بخاطر انصاف و اعتدال شما انتظار دارم نظرتان را اصلاح  بفرمایید . 

ارادتمند حمید میرزاده استاد دانشگاه صنعتی امیر کبیر

اظهارات دکتر پزشکیان بدین شرح است

دکتر مسعود پزشکیان در گفتگو با وبدا اظهار کرد: بهتر است وزیر علوم تلاش کند تا دانشگاه های وزارت علوم را از هزینه ای خارج و تبدیل به دانشگاه های نسل سه و چهار کند. در دنیا کمتر می بینیم دانشگاه هایی را که عده ای بنشینند و مقاله بدهند و هیچ ارتباطی با مشکلات و دردهای جامعه نداشته باشند و فقط پول و هزینه را بگیرند و بدون توجه به نیاز جامعه دانشجو تربیت کنند و این دانشجویان وقتی به بازار کار وارد می شوند، هیچ کاری از دست شان بر نمی آید یا نیازی به آنها وجود ندارد. 
 
وی ادامه داد: حاکمیت متاسفانه منابع را برای تربیت افرادی هزینه می کند که بازار کار نیازی به آنها ندارد. به جای فکر کردن به ارتقای رتبه بندی، باید برای مشکلات جامعه نسخه بنویسند و دانشگاه های وزارت علوم را از نسل دو به نسل سه و چهار ارتقا دهند. دانشگاه های نسل سه و چهار به معنی ادغام آموزش، خدمات و تحقیق با همدیگر در بستر جامعه است نه اینکه یکجا تئوری بگوید، خدمات را یکی دیگر ارائه و مشکلات را یکی دیگر حل کند. 
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اکثر دانشگاه ها با خیلی از مشکلات موجود در جامعه، بیگانه هستند و هر روز دولت به چندین هزار دانشگاه پول می دهد تا پاسخگوی نیازهای جامعه باشند. انتظار داریم که دوستان، باری بر بار دولت نیافزایند بلکه باری از دوش دولت و مردم بردارند و این امکان پذیر نیست مگر اینکه دانشگاه ها و دانشکده های وزارت علوم، با صنعت، تجارت، اقتصاد و فرهنگ ادغام شوند و دانشجویان در فیلد، آموزش ببینند. 
 
دکتر پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی را از فیلد یا مراکز بهداشتی و درمانی جدا کنیم و کلاس درس برگزار کنند و تئوری بگویند، دانشجویان دیگر جرات خدمت رسانی به بیماران را پیدا نمی کنند. بنظر می رسد که مبنای آموزش و علم آموزش در ذهن وزیر علوم، مربوط به 60 تا 70 سال پیش است و فکر می کند که آموزش فقط به معنی برگزاری کلاس و انتشار مقاله است. 
 
وی تاکید کرد: مشکل کشور ما الان مقاله نیست بلکه حل گرفتاری های جامعه ای است که با حدود دو هزار و 700 دانشگاه و دانشکده و مرکز آموزشی هنوز در فقر، گرسنگی، رانت و فساد غوطه ور هستند و محصولات دانشگاهی نیز کاری از دستشان بر نمی آید در صورتی که اگر دانشگاه ها کارآمد بودند، شاهد این مشکلات نبودیم. 
 
نماینده مردم تبریز، اسکو آذرشهر در مردم یادآور شد: اخیرا کلیپی از دکتر گلشنی، یکی از اساتید دانشگاه شریف دیدم که به رقابت در مقاله و رتبه بندی، اعتراض می کرد و می گفت در آمریکا و ژاپن هیچ وقت نمی گویند که ما این تعداد مقاله داریم اما در ایران هزاران مشکل حل نشده داریم و اساتید ما هنوز به فکر مقاله و ارتقای رتبه هستند. 
 
دکتر پزشکیان گفت: بجای انتشار مقاله و بالابردن رتبه دانشگاه، بهتر است مشکلات جامعه حل شود و لازم نیست بگویند در دنیا رتبه چند علم را در اختیار داریم. آیا رتبه های بالای علمی در سطح دنیا، مشکلات مردم از جمله بیکاری و کشاورزی را حل کرده است؟ صدها هزار مقاله در حوزه کشاورزی، دامپروری و صنعت منتشر شود اما وقتی این حوزه ها در بدترین شرایط ممکن، هستند و بیشترین هدررفت آب و مشکلات دیگری را ایجاد می کنند، مقالات چه کمکی کرده است؟ اساتیدی که در دانشگاه های وزارت علوم در اتاق های بسته، درس می خوانند و مقاله می دهند، چه کمکی به حل مشکلات جامعه کرده اند. 
 
وی تصریح کرد: اگر تصمیم گیر بودم و در حوزه مرتبط در دولت کار می کردم به دانشگاه ها می گفتم که اگر مشکلات جامعه را حل نکنید باید سال آینده تعطیل شوید. دانشکده ای که نمی تواند مشکل جامعه را حل کند، ادامه کارش به جز هزینه و تلف کردن جوان هایی که آموخته هایی دارند که در جامعه به درد نمی خورد و پست و جایگاهی برای آنها وجود ندارد، چیز دیگری ندارد. 
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بخش عمده ای از فارغ التحصیلان دانشگاه های وزارت علوم در جامعه بیکار هستند و یا مجبور به مهاجرت به خارج کشور می شوند و اینها محصول آموزش های وزارت علوم است. وزیر علوم بهتر است بجای فکر کردن به ادغام دانشگاه های وزارت علوم و دانشگاههای علوم پزشکی، ساختار بزرگ دانشگاه های تحت پوشش خود را برای حل مشکلات کشور در همه زمینه ها کارآمدتر کند.
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین