کدخبر: 50226 تاریخ انتشار

آیا پارک خودرو در پیاده‌رو جرم است؟

برخی صاحبان خودروها به حق و حقوق شهروندان بی‌تفاوت و بی‌توجه بوده و با پارک کردن خودرو در محل عبور ویژه عابران و نادیده گرفتن حریم و سد معبر کردن مسیر، برای آنان مشکل‌ساز می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ متاسفانه رفته رفته پارک خودرو در پیاده‌رو به شکل فرهنگ غلط در می‌آید. اگر با خاطیان برخورد قانونی نشود در آینده نه چندان دور افراد از مزیت‌های تردد از پیاده‌روها محروم خواهند شد. که این به هیچ وجه با حقوق شهروندی سنخیت ندارد.

آیا پارک خودرو در پیاده‌رو جرم است؟

متأسفانه کمبود جای پارک خودرو یکی از مشکلات شایع  است. در پاسخ به این سؤال باید گفت که طبق قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی هر نوع پارک خودرو و وسایل نقلیه در پیاده‌رو، چه در کوچه چه در خیابان تخلف و قابل پیگیری است.

اگر شهروندان از طریق پلیس ۱۱۰ شکایت خود را مطرح کنند با حضور کارشناس راهور ضمن جریمه راننده، خودرو به پارکینگ انتقال پیدا می‌کند.

در صورتی‌که به خودروی ما خسارت وارد کردند چه کنیم؟

اگر رفتید جایی که نباید پارک کردید و آمدید با خودروی از چهار چرخ پنچر، شیشه شکسته و برف‌پاک‌کن کنده شده روبرو شدید.

اول با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید تا پلیس در محل حاضر شود و گزارشی مبنی بر پنچر شدن لاستیک خودرو و مزاحمت به وجود آمده برای شما تهیه کند.

از محل پارک خودرو، لاستیک‌های پنچر شده و خسارات عکس واضح بگیرید که دقیقا پلاک خودرو و محل توقف خودرو معلوم باشد.

صورت جلسه‌ای را مبنی بر خسارت وارد بر خودرو در محل ممنوع تهیه کنید. استشهاد محلی از کسانی که در دادگاه بیایند و شهادت دهند بگیرید تا بتوانید جرم را اثبات کنید.

بروید دادسرا شکایت خود را با موارد فوق تقدیم دادستان کنید.

در صورتی‌که خودرو را با جرثقیل برده بودند چه کنیم؟

اول با شماره ۱۱۰ تماس بگیرید. کارت خودرو در دست‌تان باشد تا اطلاعات را سریع به پلیس بگویید.

به پارکینگی که به شما می‌گویند بروید و مدارک را به قسمت اطلاعات بدهید تا مطمئن شوید خودرو همین‌جا است.

بعد از اینکه به دارایی رفتید و مالیات دادید، به شهرداری هم عوارض پرداخت کردید، می‌رسید به شعب پلیس +۱۰ و استعلام خلافی.

اگر جریمه داشتید که راهی بانک می‌شوید. اگر نه با پرداخت مجدد حق‌الزحمه پرینت عدم خلافی، یک برگ کپی از اصل برگه عدم خلافی، از اصل کارت ماشین، از گواهینامه، بیمه شخص ثالث معتبر، مدارک پرداخت مالیات و عوارض خودرو، کارت ملی مالک و یک کپی از همین برگه اعلام تهیه مدارک می‌گیرید و راهی راهنمایی رانندگی مرکز می‌شوید.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین