کدخبر: 49339 تاریخ انتشار

یک گربه‌ی سالم چند سال عمر می کند؟

گربه ها یکی از حیواناتی هستند که عمر مفید آنها حدود 5 الی 14 سال است ولی با روش های که در این بخش آورده ایم می توانید عمر مفید گربه ها را افزایش دهید.

یک گربه‌ی سالم چند سال عمر می کند؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛  گربه ها یکی از حیوانات دوست داشتنی می باشند که امروزه برخی از خانوارها از این حیوان در خانه هایشان نگهداری می کنند.اما با این وجود هنوز شاید هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آنها چند سال عمر می کنند نداشته باشید.

گربه ها یکی از حیواناتی هستند که عمر مفید و حداکثر آنها کم می باشد و هرچه گربه ها در محیط های آرامی مانند خانه ها زندگی کنند،عمر آنها بیشتر خواهد بود.برای مثال گربه های وحشی حدود 5 الی 7 سال اما گربه های خانگی حدود 14 سال زندگی می نمایند که حدودا رابطه دو برابری برقرار است.این در حالی است که اگر گربه ها را در محیط های بهتر نگهداری نماییم می توانند حتی تا 25 سال نیز زنده بمانند.بنابراین تعداد سال هایی که گربه های خانگی زنده بمانند تنها به خودتان بستگی دارد که آنها را چگونه و در چه شرایطی نگهداری نمایید.راه های متنوعی وجود دارند که می توانند در افزایش عمر مفید گربه ها موثر واقع شوند که با رعایت آنها ، گربه شما عمری طولانی تر خواهد داشت.

عقیده ایی از زمان های قدیم وجود دارند که گویایی عمر بیشتر در گربه های اصیل می باشند که به عنوان یک قائده مهم،این چنین نیست و تحقیقی در مورد آن صورت نگرفته است.اما در صورتیکه یک گربه به صورت ارثی به یک بیماری مبتلا باشد،یقینا عمر ان کاهش خواهد یافت و اگر شما تصمیم به نگهداری گربه هستید،قبل از تحویل آن با پرورش دهندگان حیوانات خانگی مشورت کنید و در مشورت با آنها حتما توصیه خواهند کرد که از آنها در ابتدا یک آزمایش بگیرید تا از خطرات احتمالی و بیماری های ارثی آنها مطلع شوید.

طی تحقیقات محققان گربه های نژاد بریتانیا حداکثر 15 سال،گربه های ایرانی حداکثر 20 سال و گربه های تایلندی می توانند بیشتر از 30 سال عمر کنند.اما در کل باید توجه داشته باشید که گربه ها تنها با کمک ما می توانند عمری مفید داشته باشند.

1-رفاه و آرامش را برای گربه فراهم سازید

منظور از رفاه تنها خرید خوراکی های گران قیمت مخصوص حیوانات نمی باشد.منظور از رفاه این است هنگامیکه شما احساس کردید گربه دچار بیماری شده است آنرا فورا به نزد یک دامپزشک ببرید تا درمان شود.لازم است بدانید که هر بیماری که گربه ها به آن دچار می شوند می توانند در کاهش عمر مفید آنها موثر باشند.حتی گاهی اوقات ،در طی مدت زمان تعیین شده، گربه را برای معاینه و چک آپ باید نزد دکتر ببرید که با این کار از هر بیماری که قصد گسترش یافتن در بدن این حیوان دارد،کاملا پیشگیری خواهد شد.

2-برای فعالیت گربه ها،برخی وسائل مناسب بازی فراهم سازید

فعالیت و بازی کردن گربه ها می توانند در افزایش عمر گربه ها موثر واقع شوند و در صورت وجود این وسایل،دیگر گربه شما در یک گوشه از خانه نخواهد نشست و به مرور زمان با افزایش وزن روبرو شود.بنابراین اگر خواستار این هستید که حیوان خانگی شما سالم بماند،بهتر است که برای آنها وسایل بازی فراهم سازید.

3-گربه را تنها در خیابان رها نکنید

گربه هایی که تنها در خیابان ها هستند،می توانند تحت آسیب و یا حتی مرگ نیز قرار بگیرند.بنابراین به هیچ وجه آنها را در خیابان تنها رها نکنید تا هیچ آسیبی به آن وارد نشود.

4-رژیم مناسب برای گربه در نظر بگیرید

یک رژیم مناسب و متعادل می تواند عمر حیوان خانگی شما را افزایش دهد چرا که اگر گربه شما یک رژیم مناسب داشته باشد دیگر به بیماری های مختلف و دردناک دچار نخواهد شد.برای یافتن تغذیه مناسب گربه،می توانید بهدامپزشک مراجعه نمایید تا یک برنامه غذایی مناسب را برای آن به ارمغان آورد.

5-به گربه توجه کرده و عشق بورزید

گربه هایی که تحت مراقبت و حفاظت صاحبین خود قرار می گیرند،می توانند عمری طولانی تر نسبت به سایر گربه ها داشته باشند.همچنین عدم توجه به گربه می تواند باعث عصبانیت و کاهش عمر آن شود که با محبت بیشتر و عشق ورزید این موضوع کاملا دگرگون خواهد شد.به یاد داشته باشید که عمر گربه های خانگی،تنها به خود شما بستگی دارد.پس به آن عشق بورزید و مراقبت نمایید تا سال های زیادی در کنار شما زنده باشد و زندگی کند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین