کدخبر: 43744 تاریخ انتشار

مثبت گران سمی چه کسانی هستند؟

مثبت گرایی، تفکریست که به انسان در شرایط سخت کمک می کند افراد در لحظات وخیم ذهنیتی مثبت داشته باشند تا لطمه عاطفی نبینند، به عبارتی می توان گفت ایجاد احساس خوب در شرایط بد!

به گزارش منیبان؛ مثبت اندیشی سمی اما نمایی از خوبی و شادی را به شرایط زشتی که فرد درونش هست می دهد. می توان گفت مثبت اندیشی کاذب که عوارض بسیار بدی را در زندگی روزمره فرد ایجاد می کند. یعنی نمی گذارد شما با واقعیات درست کنار بی آیید.

شاید تا به حال با شرایطی نظیر، از دادن شغل، مرگ عزیزان یا ضربه ای روحی مواجه شده باشید. اطرافیان یا دوستانتان برای بهتر کردن حال شما شروع به تسکین دادن شما می کنند با جملاتی مثل: نیمه پر لیوان رو ببین، عیبی ندارد قسمت است، مثبت نگاه کن، شاد باش دنیا زیباست.

مثبت اندیش باش

این افراد بدون هیچ قصد با نیت بدی شما را وادار می کنند تا شما با احساسات خود صادقانه برخورد نکنید و با نما یا ماله رویش را با شادی بپوشانید. و ناراحتی واقعی خود را نادیده بگیرید.

این دست صحبت ها یا تسکین ها، باعث خجالت و سخت تر کردن شرایط برای شما می شود. اما اگر شما آگاه باشید به این راحتی ها نمی توانید با این جملات از پا بی فتید.

در واقع مثبت اندیشی سمی، شما را از واقعیتی که باید با آن روبرو شوید دور می کند. در حالی که در زندگی باید غم هم جایی داشته باشد. وگرنه چرا اصلا باید در دنیا وجود می داشت؟

چه احساساتی در شما با مثبت اندیشی سمی فعال می شود

مثبت اندیشی سمی به طور خیلی جدی به افرادی که دوران سختی را پشت سر گذاشته اند آسیب می زند. شما را از حمایت های بی قید و شرط یا روبرو شدن و شناختن واقعی دور می کند. با عث می شود شما احساس واقعی تان را نادیده یا اصلا اشتباه بدانید.

احساس شرم می کنید

وقتی کسی رنجی دیده باید مطمئن باشد که احساساتی معتبر و درستی دارد. با مثبت اندیشی سمی این افراد فکر می کنند اشتباهات اشتباهی دارند و دچار شک و بیگانگی نسبت به خود می شوند و خجالت می کشند و آزار می بینند.

احساس گناه می کنند

با این آن ها فکر می کنند راه اشتباهی را در این شرایط انتخاب کرده اند و حس می کنند نمی توانند شرایط خوب را از بد بهتر تفکیک کنند و تمام سختی را گردن خود می اندازند و حس می کنند خود آن ها هستند که مسئله را زیادی بزرگ کرده اند.

از رشد جلو گیری می کند

به ما اجازه نمی دهد تا با شرایط سخت کنار بی آییم. وقتی ما تلاش می کنیم تا احساسات چالش انگیزان را ببینیم دچار جهان بینی جدیدی می شویم. با مثبت اندیشی سمی ما جلوی رشد جهان بینی عمیق و تفکر و رشد عقلانی خود را می گیریم. دیده شدن احساسات می‌ تواند برای شخص تکان دهنده باشد.

وقتی شما به فردی که دچار آسیب شده است می گویید مثبت باش و دنیا خوبی هایی دارد بی رحمانه دارید او را قضاوت و شکنجه می کنید.

می توان در مواجهه با تجربیات جدید یا چالش ها مثبت اندیش بود. اما باور کنید نمی توان به فردی که ضربه عاطفی و روحی خورده است گفت غروب آفتاب را ببین چقدر زیباست پس ناراحت نباش! شما بدون آنکه بدانید شخص را هرچند عزیز، شکنجه می کنید.

همیشه شاد نباش

چگونه متوجه شویم ما در دام مثبت اندیشی سمی قرار گرفته ایم؟

• فراموش کردن مشکلات بجای روبرو شدن با آن

• احساس گناه و عصبانیت

• پنهان کردن احساس واقعی خود در قالب جملات و سخنرانی های کلیشه ای

• احساسات دیگران را کوچک می بینید تا خودتان را ناراحت نکنید یا اصلا نادیده می گیرید.

• شرمنده کردن دیگران وقتی ناراحت هستند

چگونه از مثبت اندیشی سمی دوری کنیم؟

• احساسات منفی و ناراحت کننده خود را کنترل کنیم. سعی کنید بدون استرس و با چشمی باز به مشکل خود نگاه کنید. سعی کنید با خونسردی بر احساسات خود غلبه کنید.

• اصلا ایرادی ندارد اگر بیشتر از حد نیاز به اتفاقی واکنش نشان دادید یا ناراحت شدید. از دست خود عصبانی نشوید. هر احساساتی پیچیدگی خود را دارد.

• سعی کنید در بحث ها بیشتر شنونده باشید. با ناسزا گویی یا گفتن اینکه این واکنش درست نیست او را آزار خواهید داد. سعی کنید حمایت کننده باشید.

• در شبکه های اجتماعی کمتر بچرخید، گشتن زیاد باعث می‌ شود شما حس کنید در شرایط آن ها هستید و درد خود را فراموش کنید. در برخی از مواقع دیدن خیلی از منبع های الهام باعث می شود شما آنطور که باید متوجه احساسات تان نشوید و نتوانید آن ها را به خویی تفکیک کنید.

در آخر به خود زمان دهید. اگر نیاز است یک سال در غم فرو بروید بروید. تمام و کمال. خود را گول نزنید. با دیدن و اجتناب نکردن از عواطف هست که تنها می توان زود تر و بهتر از درون سیاه چاله های زندگی بیرون آمد.

دنبال راه کار هایی برای بیان احساسات خود پیدا کنید. نقاشی بکشید. بنویسید. عکس بی اندازید، ظرف بشکنید، بدوید هر طور که می شود آن ها را بیرون بریزید. حتی اگر نیاز است تا مدت ها گریه کنید. اما هیچوقت روی آن ها سرگوش نگذارید و لطفا آن ها را به رسمیت بشناسید.

چه جملاتی سمی است؟

فقط مثبت باشید.

تنها و تنها زیبایی ها را ببین.

از این بدتر هم می توانست بشود.

تو قوی هستی. چرا خودت را شکست خورده می کنید.

خوشحال باش بی دلیل غمگین هستی.

دنیا پر از زیبایی است، ناراحتی تو کاملا بی دلیل و بی ارزش است.

تو همیشه بهار غم را آب می دهی.

جملات غیر سمی

من حمایتت می کنم.

صحبت کن تماما گوشم با توست

می فهمم چقدر می‌ تواند سخت باشد.

هر کمکی از دستم بر می آید به من بگو.

احساسات شما درست و صحیح است.

شما حق دارید ناراحت باشید.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
  • به گزارش منیبان، سایت Verge به نقل از منابع آگاه خبر داد شرکت شبکه اجتماعی فیس بوک قصد دارد نامش را تغییر داده و هفته…