کدخبر: 43401 تاریخ انتشار

هوای آلوده با قلب انسان چه می‌کند؟

محققان دریافتند آلودگی هوا و سروصدای ناشی از ترافیک، خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان به نقل از «یو اس نیوز»، آلاینده‌های خاص هوا و سر و صدای ترافیک خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد.

بر طبق نتایج مطالعات محققان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده‌های خاص هوا و سر و صدای ترافیک جاده‌ای خطر ابتلا به نارسایی قلبی را به ویژه برای افرادی با سابقه سیگار کشیدن و نیز افراد مبتلا به فشار خون بالا، افزایش می‌دهد بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه و آموزشی در این زمینه ضروری است.

محققان دریافتند که با افزایش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با ذرات ریز (PM ۲.۵) طی سه سال، خطر نارسایی قلبی ۱۷ درصد افزایش می‌یابد؛ و به ازای افزایش ۸.۶ میکروگرم بر متر مکعب قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن طی سه سال، خطر نارسایی قلبی ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

بر اساس نتایج این مطالعه، به ازای هر ۹.۳ دسی بل افزایش سر و صدای ترافیک جاده‌ای طی سه سال، خطر نارسایی قلبی ۱۲ درصد افزایش می‌یابد. از سوی دیگر بر اساس نتایج این مطالعه که هفته جاری در مجله «انجمن قلب آمریکا» منتشر شد، افزایش مواجهه افراد که سابقه سیگار کشیدن داشتند با ذرات ریز آلاینده در هوا با افزایش ۷۲ درصدی خطر ابتلا به نارسایی قلبی همراه بود.

آلودگی هوا در مقایسه با سر و صدای ترافیک جاده‌ای در بروز نارسایی قلبی نقش بیشتری داشت، اما بیشترین افزایش خطر نارسایی قلبی در زنان شرکت کننده در این مطالعه مشاهده شد که در معرض سطوح بالای آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده‌ای قرار داشتند. حدود ۱۲ درصد از کل شرکت کنندگان در این مطالعه مبتلا به فشار خون بالا بودند که آسیب پذیرتر هستند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین