کدخبر: 42837 تاریخ انتشار

سنگ‌های این دره ترسناک را می‌روند!+عکس

جایی در گوشه ی جهان اتفاقی عجیب و شگفت انگیز مدام رخ می دهد و همین اتفاق ، دره مرگ را عجیب تر کرده ، دره ای که حرکات سنگهایش طبیعی نیست.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ یکی دیگر از عجیب ترین پدیده ها که در گوشه ای از دنیا مدتها ذهن محققان را به خود مشغول کرده بود، سنگهایی بودند که حرکت می کرده و از خود ردی برجای می گذاشتند. اینجا دره ی مرگ یا پارک ملی دره مرگ ، واقع در " نوادا " و " کالیفرنیا " است. این جای پر رمز و راز در سال 1933 تاسیس شد و خیلی زود به عنوان یکی از جاهای عجیب دنیا نظر بسیاری را به خود جلب کرد.

این سنگ های عجیب در قسمت شمال غربی دره مرگ، در پارک ملی دره مرگ واقع در کالیفرنیای آمریکا قرار گرفته اند. در واقع یک بستر دریاچه ای همیشه خشک در این ناحیه وجود دارد. طول این ناحیه 4 کیلومتر از شمال تا جنوب و غرب تا شرق می باشد. چنانچه در این بخش مشاهده می کنید این ناحیه از شدت خشکی ترک هایی دارد و به طرز عجیبی سنگ هایی که روی آن قرار گرفته اند، از یک مکان به مکان دیگر جابجا می شوند و اثراتی از راه رفتن آن ها نیز روی این زمین وجود دارد که شکل منظمی را هم ایجاد می کنند.

این سنگ ها هر دو یا سه سال یکبار جابجا می شوند، سنگهایی که بعضی از آن ها حتی حدود 45 کیلوگرم وزن دارند و همین باعث ایجاد این سوال می شود که این سنگ ها چگونه با این وزن سنگین، حرکت می کنند.

تحقیقات روی این سنگ ها از سال 1990 شروع شد، هیچ انسان یا حیوانی در حرکت این سنگ ها دخالتی نداشت. محققان ابتدا سعی کردند تا باد های سخت و شدید زمستانی را بررسی کنند و به این نتیجه رسیده بودند که باران های شدید می توانند باعث لیز شدن کف زمین شوند و سنگ ها را حرکت دهند.

تئوری دیگری روی کار آمد و بر این عقیده بود که لایه هایی از یخ روی این سنگ ها قرار گرفته که بعد از باران، لایه نازکی از آب را روی سنگ ایجاد می کند و هنگامی که باد شدید می وزد، سنگ ها حرکت می کنند. همچنین این تئوری بیان می کرد؛ هنگام شب که سنگ ها سرد شده و یخ می زنند، این لایه های یخ دوباره شکل می گیرند و از حرکت سنگ ها جلوگیری می کنند اما بالاخره دلیل اصلی در نوامبر سال 2013 بعد از یک باران سنگین مشخص شد.

باران حدوداً 7 سانتی متر روی سطح این زمین را پر کرده بود و در شب های سرد زمستانی یخ زد و لایه هایی از یخ را ایجاد کرد. مشاهدات بر این اساس بود؛ هنگامی که خورشید طلوع می کرد، یخ ها شروع به ذوب شدن می کردند و پنل هایی از آب و یخ جریان پیدا می کرد. این یخ ها در معرض باد های سبک هم حرکت می کردند و باعث هل دادن و فشار آوردن به سنگ ها می شدند و اثراتی را از خود به جای می گذاشتند.

محققان مشاهده کردند که بسیاری از این سنگ هایی که یخ زده اند، در تاریخ های مختلفی از جمله دسامبر 2013 و ژانویه 2014 در این ناحیه حرکت کردند. حتی حرکت این سنگ ها و شواهد موجود از آن هم در یک ویدئو منتشر شد.

در فوریه سال 2014 که این ناحیه کاملاً خشک شد، ردپای جدیدی از حرکت اخیر سنگ ها را روی سطح این زمین مشاهده کردند. به بعضی از سنگ ها هم یک ضبط کننده بسیار کوچک جی پی اس وصل کردند و ثبت و ضبط حاصل از حرکت نشان داد که بعضی از سنگ ها در طول 7 سال اخیر، حداقل چهار بار حرکت کرده اند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین