کدخبر: 42704 تاریخ انتشار

ارتباط عجیب کرونا با انگشتان پا

برخی از افراد پس از ابتلا به کرونا با ضایعات پوستی رو به رو شده اند. دانشمندان به تازگی دریافته اند ارتباط عمیقی بین انگشتان پا و ابتلا به کرونا وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، دانشمندان می‌گویند می‌توانند توضیح دهند چرا برخی مبتلایان به کرونا دچار ضایعات پوستی شبیه سرمازدگی در انگشتان پا و حتی دست می‌شوند. آنها می‌گویند دو جزء سیستم ایمنی را که در ایجاد این عوارض پوستی نقش دارد مشخص کرده‌اند.

نتیجه این بررسی محققان دانشگاه پاریس در نشریه بیماری‌های پوست بریتانیا منتشر شده است.

این ضایعه پوستی معمولا در انگشتان پا ایجاد می‌شود اما گاهی در انگشتان دست هم بروز می‌کند و رنگ محل ضایعه قرمز یا بنفش می‌شود.

این عارضه در همه سنین ایجاد می شود اما بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود.

در برخی افراد این ضایعه پوستی بدون درد است اما در برخی بسیار دردناک است، خارش زیادی دارد، ممکن است متورم باشد یا تاول بزند و به همین دلیل مانع پوشیدن کفش شود. در بعضی ضایعه برجستگی‌های دردناکی پیدا می‌کند یا پوست سخت و زمخت می‌شود.

این ضایعه ممکن است چند هفته تا چند ماه باقی بماند.

گاهی مبتلایان هیچ ‌یک از علائم اصلی کرونا یعنی سرفه مستمر، تب و کاهش بویایی و چشایی را ندارند.

کنون دانشمندان می‌گویند با آزمایش‌های پوستی و خونی دو جزء سیستم ایمنی را که باعث ایجاد این ضایعه پوستی می‌شوند شناسایی کرده‌اند.

یکی پروتئینی است به نام "اینترفرون یک" که دستگاه ایمنی برای مقابله با ویروس ترشح می‌کند. در برخی موارد این پروتئین، سلول‌ها و بافت‌های بدن را با عامل بیماری‌زا اشتباه می‌گیرد و به جز ویروس، به آنها هم حمله می‌کند.

عامل دوم سلول‌های پوشاننده سطح داخلی مویرگ‌هایی هستند که به محل ضایعه خون می‌رسانند.
 
پژوهشگران بهار پارسال ضایعات انگشت پای پنجاه نفر را بررسی کردند که ظن آن می‌رفت که ناشی از کرونا باشند. آنها ۱۳ نفر دیگر را هم بررسی کردند که ضایعاتشان مشابه ولی ناشی از کرونا نبودند چون مدت‌ها پیش از همه‌گیری بروز کرده بودند.

این محققان امیدوارند این یافته‌ها به شناختن هر چه بهتر بیماری کرونا کمک کند.

در بیشتر افراد چنین ضایعات پوستی بر اثر سرما و در فصل‌های سرد بوجود می‌آیند به خصوص در کسانی که اختلالات گردش خون دارند، اما معمولا خودبخود خوب می‌شوند. با این حال گاهی هم نیاز به کرم یا دارو پیدا می‌شود.

به گفته دکتر ورونیک باتای سخنگوی بنیاد پوست بریتانیا، ضایعات شست پا بر اثر کرونا در اوایل همه‌گیری بیشتر دیده می‌شد اما اکنون که دلتا سویه شایع کروناست، کمتر دیده می‌شود. علت آن شاید "واکسیناسیون" یا ایمنی بیشتر به دلیل "ابتلای قبلی" به کرونا باشد: "بروز این ضایعه بعد از واکسیناسیون نادر است."

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین