کدخبر: 42476 تاریخ انتشار

واکسن کرونا با مصرف مکمل‌های دوران بارداری اصلا تداخل ندارد!

عضو هیات علمی گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مصرف مکمل‌های معمول دوران بارداری همچون آهن، ویتامین دی و کلسیم با دریافت واکسن کرونا در مادران باردار هیچ تداخلی ندارد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ دکتر فاطمه تارا با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون مادران باردار و همچنین با اشاره به صحبت‌های غیرعلمی در بین گروهی از مردم در این خصوص که واکسن کرونا موجب بروز نازایی و ناهنجاری می‌شود افزود: براساس مطالعات، واکسن کرونا مشکلی روی باروری افراد نداشته و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد.

وی با بیان این که در حال حاضر عده‌ای از افراد دغدغه استفاده از واکسن دارند و احتمال می‌دهند که ممکن است عوارض واکسن در آینده مشخص شود ادامه داد: در حال حاضر به اندازه کافی شواهد علمی در این زمینه وجود دارد و می‌توان با قطعیت بیان کرد واکسیناسیون، شدت بیماری، میزان بستری و مخصوصا بستری در آی. سی. یو و همچنین میزان مرگ‌ و میر را کاهش می‌دهد.

رییس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی قائم(عج) از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگر مادر بارداری به کرونا مبتلا شود خطر بروز تمام عوارض در او بیش از افراد عادی است که شاهد این مدعا نیز بستری‌های مکرر و بروز عوارض جدی کرونا در خانم‌های باردار و متاسفانه مرگ‌ و میر آنها به علت ابتلا به کروناست.

تارا با بیان این که مطالعات نشان داده واکسیناسیون، عوارض جدی برای مادران باردار نداشته است افزود: در مطالعات مربوط به واکسیناسیون ابتدا زنان باردار را وارد مطالعات نکردند اما پس از اطمینان از ایمن بودن واکسن اجازه داده شد این واکسن‌ها در زنان باردار نیز استفاده شود و در حال حاضر واکسنی که در جامعه ما برای زنان باردار توصیه می‌شود سینوفارم است.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود واکسن کرونا مثل سایر واکسن‌ها در سه ماه اول بارداری که سلول‌های جنینی در حال شکل گرفتن است استفاده نشود و بعد از ماه سوم بارداری تا یک هفته مانده به زایمان تزریق واکسن کرونا ایرادی ندارد و نیمه‌های بارداری شاید بهترین زمان برای تزریق واکسن باشد که در این صورت فرصت کافی برای تزریق دوز دوم نیز وجود دارد.

عضو هیات علمی گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر این که زنان باردار برای تزریق واکسن کرونا نباید هیچ علائم مشکوکی داشته باشند گفت: اگر افراد در روزهای نزدیک به تزریق واکسن علائمی مانند تب و سرفه داشتند حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند.

تارا افزود: قبل از تزریق واکسن نیاز به تست کرونا نیست اما اگر کسی با بیمار کرونایی در تماس بوده یا علامتی داشته یا اگر مادر بارداری، بیماری خاص دارد و یا داروی خاصی مصرف می‌کند، حتما باید این موارد را اطلاع داد.

وی در پایان اضافه کرد: بین زمان تزریق واکسن‌های مورد نیاز زنان باردار و واکسن کرونا حتما باید ۲ هفته فاصله باشد همچنین افرادی که تحت درمان با داروهای ضدانعقاد خون هستند نیز باید موضوع را به کادر درمان اطلاع دهند تا واکسیناسیون آنها به صورت عمقی انجام شود.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین