کدخبر: 38477 تاریخ انتشار

چند نوع معافیت سربازی داریم؟

هر زمان شخصی به سن سربازی یا زمان سربازی رفتن می رسد اولین چیزی که به ذهنش می رسد این است که چطور میشه سربازی نرفت یا بهتر بگم از سربازی معاف شد یا حتی از میزان مدت خدمت سربازی کسر کرد.

به گزارش منیبان؛ سازمان نظام وظیفه عمومی با توجه به شرایط افراد آیین نامه هایی را برای معافیت از خدمت سربازی طرح نموده است. چند مورد از انواع معافیت سربازی را برایتان شرح می دهیم. همچنین با کلیک بر روی لینک معافیت سربازی می توانید اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید.

    معافیت سربازی از طریق ایثارگری

در این نوع معافیت میزان حضور در جبهه یا جانبازی یا آزاده بودن پدر فرد مشمول بررسی می شود و درصورت داشتن 30 ماه حضور در جبهه یا 25 درصد جانبازی به بالا یا رسیدن جمع میزان جانبازی و حضور در جبهه به 30 فرد مشمول در صورت نداشتن غیبت می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

    معافیت پزشکی

همانطور که از اسمش پیداست معافیت پزشکی مربوط می شود به گروهی از بیماری های مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی که طبق آیین نامه های مشخص تدوین شده است. معافیت پزشکی ارتباط مستقیمی با مدرک تحصیلی افراد دارد و معمولا در حین خدمت قابل اقدام کردن نمیباشد،برای مثال در معافیت پزشکی چشم نمره مورد قبول برای معافیت فردی که مدرک دیپلم دارد ضعیفی یک چشم با نمره 6 است و در فردی با مدرک لیسانس!

با توجه به معافیت پزشکی موردنظر شخص ممکن است در زمینه کاری دچار محدودیت شود و خیلی از ارگان های دولتی او را استخدام نکنند. در بعضی دیگر از معافیت های پزشکی محدودیت ها بسیار بیشتر است مانند معافیت پزشکی اعصاب و روان که حتی اجازه دریافت یا تمدید گواهینامه به شخص داده نمی شود.

معافیت پزشکی پس از تایید پزشک مربوطه در شورای پزشکی که در یکی از بیمارستان های نظامی صورت میگیرد انجام خواهد شد. تعداد بیماری هایی که معافیت پزشکی را شامل میشود بسیار زیاد و گسترده است و بارها اتفاق افتاده که شخصی دارای بیماری بخصوصی میباشد و میتواند معافیت بگیرد اما به دلیل نداشتن آگاهی مجبور به گذراندن خدمت سربازی شده است.

    معافیت کفالت؛ از انواع معافیت سربازی

کفالت در تعریف کلی بدین معناست که شخصی بعنوان سرپرست خانواده توانایی جسمی و مالی مناسب برای مراقبت از خانواده را نداشته باشد در اینصورت شخصی که این وظیفه را بجای او بر عهده میگیرد بعنوان کفیل معرفی میشود. در اکثر کفالت ها فرد اقدام کننده برای معافیت  باید تک پسر بالای 18 سال خانواده باشد و نکته  مهم تر اینکه غیبت نداشته باشد.

    معافیت مددجویان

از انواع معافیت سربازی می توانیم به معافیت مددجویان اشاره داشته باشیم. این معافیت مربوط به قانون 44 نظام وظیفه بوده و شرایط خاص خودش را دارد. این معافیت برای افراد مختلفی اختصاص پیدا می کند. به عنوان مثال اگر یک فرزند بدون پدر و مادر او مجرد باشد؛ به گونه ای که تحت سرپرستی بهزیستی و کمیته امداد قرار گرفته باشد، در آن صورت می توانید این نوع معافیت استفاده کند. همچنین اگر پدر فرد در حبس یا زندان باشد و یا مفقودالاثر شده باشد نیز قابلیت استفاده از معافیت مددجویان را خواهد داشت. اگر فردی معلول بوده و هیچگونه غیبتی نیز نداشته باشد، می تواند از این معافیت استفاده کند.

همچنین در صورتی که فرد تنها پسر خانواده باشد و سه خواهر نیز داشته باشد، می تواند از این طرح بهره ببرد. البته لازمه رسیدگی به این پرونده عدم داشتن غیبت است. همچنین معافیت مددجویان شامل معافیت ازدواج نیز می شود. بدین صورت که اگر فرد با بانویی ازدواج کرده باشد که به صورت کاملا معلول بوده و در حرکت دچار مشکل است، می تواند دریافت کننده معافیت باشد. البته لازم به ذکر است که در این شرایط فرد تنها معافیت موقت دریافت کرده است و اگر زندگی او تا 5 سال دوام بیاورد، در آن صورت می تواند درخواست معافیت دائم را دریافت کند.

    معافیت سنی یا عفو رهبری؛ از دیگر انواع معافیت سربازی

دیگری نوع معافیتی که افراد می توانند برای آن درخواست دهند، معافیت سنی بوده که تحت عنوان عفو رهبری نیز از آن یاد می شود. همانطور که از نام این این معافیت پیداست، شرایط آن بر اساس سن و سال است. یعنی در صورتی که فرد بیشتر از 50 سال عمر کرده باشد، دیگری نیازی به گذراندن دوره سربازی ندارد. همچنین نیازی به دریافت کارت معافیت نیز نخواهد داشت؛ چرا که شناسنامه عکس دار آن ها مدرکی دال بر این امر است.

    معافیت متعهدین خدمت

از دیگر انواع معافیت های سربازی مربوط به کسانی می شود که باید خدمات مختلفی را ارائه دهند. برخی از این متعهدین برای نظام پزشکی هستند. این افراد می توانند تا 5 سال در وزارت بهداشت و درمان مشغول به کار شوند و نیازمندی های مورد نیاز را برطرف کنند. بخش دیگری از این افراد، در خدمت آموزش و پرورش هستند. این افراد بعد از اینکه از دانشگاه فارغ التحصیل شدند، می توانند در وزارت خانه مربوطه باقی سال های خدمت خود را بگذرانند.

سازمان هواپیمایی از دیگر متعهدین این امر به شمار می آیند. این افراد نیز اگر ده سال خدمت را در شغل تکنسینی هواپیما بگذارنند و به تعهدات لازم پایبند باشند در آن صورت از این قابلیت برخوردار خواهند بود تا معافیت سربازی خودشان را دریافت کنند. شاید با خود فکر کنید که دو سال در مقایسه با ده سال بسیار کمتر خواهد بود ولی می توانید به این ده سال با دید دیگری نگاه کنید. شما مطمئن هستید که تا ده سال شغل تضمین شده دارید و جای هیچگونه نگرانی برای شما باقی نخواهد ماند و می توانید به کسب درآمد بپردازید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا درباره انواع معافیت سربازی مطالبی را برای شما به اشتراک بگذاریم. برخی از افراد به دلیل داشتن شرایط متعدد نمی توانند وارد نظام وظیفه شوند؛ به همین علت می توانند با بررسی شرایط خود از انواع معافیت ها اطلاعات پیدا کنند و بر اساس آن اقدامات لازم را به انجام برسانند. در این مطلب به بررسی هر کدام از مهم ترین انواع معافیت ها پرداختیم.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین