کدخبر: 38027 تاریخ انتشار

خطر ابتلا به سرطان روده با مصرف این دارو

محققان سوئدی اعلام نمودند که داروهای آنتی بیوتیک می‌تواند ۵ تا ۱۰ سال بعد ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، محققان سوئدی اعلام نمودند که داروهای آنتی بیوتیک می‌تواند ۵ تا ۱۰ سال بعد ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیجیاتو، پژوهشگران در بزرگترین مطالعه‌ای که تاکنون پیرامون رابطه آنتی بیوتیک و سرطان روده انجام شده، دریافته‌اند که افزایش ریسک بیماری احتمالا به سرطان ابتدای روده محدود است، حایی که روده بزرگ به روده کوچک وصل می‌شود.

 

«سوفیا هارلید»، متخصص سرطان در دانشگاه «اومئو» سوئد گفت که تحقیقات نشان داده که استفاده از آنتی بیوتیک بیشترین تاثیر را در بروز سرطان در نقطه آغازین روده موسوم به روده صعودی یا بالارونده می‌گذارد که از پایین شکم تا سمت راست بالای آن امتداد پیدا می‌کند. کسانی که بیشتر از شش ماه آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، ۱۷ درصد بیشتر از بقیه با شانس ابتلا به سرطان در روده صعودی روبرو هستند.

دکتر «سینتیا سیرز»، استاد دانشگاه و متخصص سرطان دانشگاه «جانز هاپکینز» می‌گوید: «تصور ما این است که شما با مصرف آنتی بیوتیک تعادل میکروبیوتا را برهم می‌زنید و التهاب روده را بالا می‌برید. در نتیجه، واکنش‌هایی به وجود می‌آورد که می‌تواند به DNA آسیب رسانده و ایجاد تومور کند.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین