کدخبر: 37671 تاریخ انتشار

واکسن‌های کرونا تا چه حدی جلوی عفونت را می‌گیرند؟

احتمالا دچار شدن به بیماری علامت‌دار کرونا در افرادی که واکسن دریافت می‌کنند، بسیار کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ البته در درصد نسبتا کمی از افراد ممکن است با وجود واکسیناسیون عفونت رخ دهد که اصطلاحا به آن «عفونت رخنه‌ای» می‌گویند.

افراد واکسینه‌شده‌ای که دچار عفونت می‌شوند، ممکن است حتی با وجودی که علامتی بروز نمی‌دهند، بار ویروس بالایی در بینی و دستگاه تنفسی فوقانی‌شان داشته باشند. اما اغلب پژوهش‌ها نشان می‌دهند که واکسن‌ها به کاهش انتشار ویروس کرونا کمک می‌کنند.

یافته‌های یک بررسی که در اوائل سپتامبر ۲۰۲۱منتشر شد، به خصوص از این لحاظ امیدوارکننده بود. این داده‌ها گردآوری‌شده در فاصله ۸ دسامبر ۲۰۲۰ تا ۴ ژوئیه ۲۰۲۱ منتشر شد، نشان می‌دهند که از بیش از ۱.۲ میلیون بزرگسالی که دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، کمتر از ۰.۵ درصد در طول دو هفته یا بیشتر پس از واکسیناسیون عفونت رخنه‌ای را گزارش کرده‌اند. در میان افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند، کمتر از ۰.۲ درصد از افراد در همین دوره عفونت را گزارش کرده بودند.

یک یافته حتی بهتر هم این بود در افراد کاملا واکسینه‌شده‌ای که دچار عفونت شده بودند، نسبت به افراد واکسینه‌نشده احتمال بستری شدن در بیمارستان بیش از دو سوم کاهش پیدا کرده بود. این بررسی همچنین نشان داد که خطر دچار شدن بیماران به کووید درازمدت یعنی ادامه یافتن علائم برای بیش از یک ماه در افراد کاملا واکسینه‌شده به نصف کاهش پیدا کرده بود.
وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین