کدخبر: 37598 تاریخ انتشار

تلاش برای پایان واکسیناسیون تا بهمن ماه

اکنون مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۳۳ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۵۸۹ دُز رسید و با آغاز فعالیت دولت سیزدهم و افزایش واردات واکسن، تزریق آن در شبانه روز از مرز یک میلیون دز عبور کرده و گام‌های بلند تحقق واکسیناسیون کرونا تا پایان بهمن ماه برداشته شده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ واردات واکسن در روزهای گذشته سرعت قابل توجهی پیدا کرده  و به حدود ۵۰ میلیون دُز واکسن رسیده است،  تسریع در واکسیناسیون به گونه‌ای که روز گذشته بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده  و این واکسیناسیون قابلیت افزایش تا دو میلیون دوز را نیز دارد.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه یکم شهریور ماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه برنامه خود اعلام کرد واکسیناسیون تا پایان بهمن سال جاری به پایان می رسد و با توجه به اینکه مقابله با کرونا و  تسریع واکسیناسیون، اولویت دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان تبدیل شده، باید منتظر تحقق این وعده بود.

آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری روز پنجشنبه ۱۸ شهریور ماه و در جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا حمایت از تولید واکسن داخلی، افزایش واردات واکسن، تسریع واکسیناسیون و اجرای طرح ارتقا یافته شهید سیلمانی، را چهار گام تحولی دولت در مقابله با کرونا دانسته و گفته است: برای مقابله و مهار موج پنجم کرونا، چهار گام تحولی در مقابله با این بیماری و فراهم شدن بستر لازم برای تحقق گام‌های بعدی محقق می شود.

او تحول در تولید واکسن داخلی را به عنوان اولین گام دانست و افزود:  تولید واکسن داخلی از جمله واکسن فخرا، رازی و توسعه خطوط تولید واکسن برکت با تسریع در صدور مجوزهای قانونی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شتاب گرفته است.

آیت‌الله رییسی با بیان اینکه با تحقق چهار گام تحولی، مقدمات لازم برای برداشته شدن گام‌های بعدی فراهم شده، اظهار داشت: امروز مقدمات لازم برای بازگشایی مراکز علمی، آموزشی و مدارس به عنوان گام پنجم و نیز کاهش محدودیت برای فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کارها با جایگزینی محدودیت‌های هوشمند به عنوان گام ششم مهیا شده است که در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

واردات ۱۰۰ میلیون دز واکسن تا پایان آبان

رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز ۱۸ شهریور ماه در یازدهمین اجلاس شورای عالی نظام پرستاری از واردات حدود ۱۰۰ میلیون واکسن تا پایان آبان امسال خبر داد و گفت: واکسیناسیون گسترده و مهار اپیدمی کرونا اولویت مهم دولت سیزدهم است و  از ابتدای فعالیت دولت جدید و فقط از ابتدای شهریور تاکنون حدود ۳۰ میلیون واکسن کرونا وارد شده و تا پایان شهریور و فقط در همین ماه ۴۰ میلیون واکسن کرونا وارد کشور می شود.

غلامحسین اسماعیلی تصریح کرد: دولت سیزدهم به مسئله کرونا توجه ویژه و برای مدیریت آن برنامه و راهکار دارد. مهمترین اقدام برای مهار این بیماری واکسیناسیون گسترده است. همه تلاش در دولت این است که در مهر و آبان از طریق واردات و تولید داخل، میزان واکسن تامین شده در کشور را به ۱۰۰ میلیون دز برسانیم.

او گفت: واکسیناسیون کرونا در کشور از ابتدای اسفند ۹۹ شروع شد. اکنون در شهریور ۱۴۰۰ هستیم، هفت ماه از این زمان گذشته است و فقط یک ماه و در واقع یک هفتم این زمان در دولت سیزدهم بوده است. عملکرد دولت جدید در همین مدت کوتاه نسبت به دولت گذشته قابل مقایسه نیست.

وضع واکسن در کشور خوب

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز وضع واکسن را در کشور خوب توصیف کرد و گفت: واکسن روزانه به کشور وارد می شود و هیچ نگرانی در این زمینه نداریم،  نگرانی ما فقط در انجام واکسیناسیون بود که با دستور سردار سلامی در این زمینه تمامی فرماندهان بسیج وارد کار شدند و سرعت تزریق واکسیناسیون شتاب گرفت.

او خاطرنشان کرد:  تا پایان شهریور ماه نیز ۴۰ تا ۵۰ میلیون دز وارد می‌شود و وقتی دولت را تحویل گرفتیم اصلا واکسن نداشتیم و ذخیره ما صفر بود ولی شخص رییس جمهور، معاون اول، وزیر خارجه و راه و شهرسازی همه هم قسم شدند تا مشکل را حل کنند.

عین اللهی تصریح کرد: مطمئن هستیم شدت معضل کرونا در چند ماه آینده کم می شود و دیگر مرگ و میرها را شاهد نخواهیم بود و با  اجرای قرنطینه هوشمند، کسانی که واکسن را تزریق کرده باشند می توانند به مسافرت، کار و امور خود بپردازند و شرط انجام کارها تزریق واکسن خواهد بود.

حدود ۱۷ ماه ویروس کرونا نه تنها ایران بلکه همه کشورهای دنیا را درگیر خود کرده و تبعات و پیامدهای این بیماری سبب شده در بسیاری از کشورها اقدامات و امکانات لازم برای تولید و توزیع واکسن فراهم شود، از جمله واکسن‌ هایی که در کشورهای مختلف در حال حاضر تولید و در سطح گسترده قابل دسترسی است واکسن اسپوتنیک، فایزر، مدرنا و آکسفورد است.

در ایران نیز چندین شرکت مانند پاستور، رازی، کووبرکت و فخرا مجوز برای تولید واکسن را دریافت کرده‌اند و برخی از آنها مانند کووبرکت اکنون در مرحله تولید انبوه هستند،  اما همزمان با تولید واکسن، اقدامات برای واردات واکسن هم انجام شده و بخشی از اقشار جامعه از جمله پزشکان، پرستاران، سالمندان و افراد در معرض خطر واکسینه شده‌اند،  از آنجایی که تنها راه قطع زنجیره کرونا واکسیناسیون است بنابراین این مهم مورد توجه همه دولت‌ ها قرار گرفته و در این مورد کوشش‌ هایی به عمل آمده است.

به هر روی،  دولت سیزدهم رویکرد اصلی خود در حوزه بهداشت و مقابله با کرونا را بر محور تسریع تامین واکسن و واکسیناسیون  سراسری بنا نهاده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربیننده‌ترین