کدخبر: 30048 تاریخ انتشار

این نان را بخورید تا یبوست نگیرید+جزییات

نان تأمین کننده بخش قابل توجهی از انرژی و ترکیبات نشاسته ای موردنیاز بدن است و اگر از آرد کامل غلات مانند آرد کامل گندم یا جو تهیه شود، درصد قابل توجهی از نیاز روزانه فرد به پروتئین و فیبر نیز فراهم می شود. همچنین نان منبع خوبی از کلسیم، آهن، منیزیم، روی، ویتامین های گروه B، ویتامین E است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ بنابراین با توجه به ارزش تغذیه ای بالای نان های تهیه شده از آرد کامل و سبوس دار، توصیه می شود تمامی افراد جامعه در انتخاب نان مصرفی دقت کرده و انواع نان های سبوس دار و تیره را انتخاب کنند.

نان های سفید فاقد مواد مغذی ضروری هستند و مصرف مداوم آن خطر ابتلا به چاقی، دیابت، چربی خون بالا و بیماری قلبی را افزایش می دهد.

اگرچه مصرف نان سبوس دار و حذف نان سفید به عنوان یک پیشنهاد برای ارتقای سلامت آحاد افراد جامعه مطرح است، این مسئله در افراد چاقی که تحت درمان کاهش وزن هستند و افراد مبتلا به دیابت ضرورت بیشتری دارد.

مصرف نان سبوس دار به دلیل اینکه میزان فیبر بالایی دارد در پیشگیری از یبوست، اختلالات گوارشی و سرطان روده بزرگ نقش دارد.

علاوه براین و به این دلیل که اکثر نان های مصرفی حاوی مقادیر بالایی از نمک است، توصیه بر این است که نان های کم نمک انتخاب شود.

همچنین فرایند تخمیر یا عمل آوری نان باید با استفاده از خمیرمایه انجام گیرد که موجب هضم بهتر نان و جذب بهتر املاح دوظرفیتی نظیر آهن، روی و کلسیم می شود. افزودن جوش شیرین روش نامناسبی در پخت نان است و به سلامت انسان آسیب می رساند.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین