کدخبر: 29768 تاریخ انتشار

این بیماری شدیدا در کمین سیگاری هاست!

برونشیت مزمن معمولا در افراد سیگاری دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ برونشیت می‌تواند در 2 نوع حاد و مزمن در بدن ایجاد شود. برونشیت مزمن معمولا در افراد سیگاری دیده می‌شود. سرفه شدید، افزایش خلط و تب از علائم این بیماری است. براثر ابتلا به برخی بیماری‌ها مثل آنفلوآنزا، برونشیت حاد ایجاد می‌شود که طی دوره درمان این علائم بهبود می‌یابند. اما برونشیت می‌تواند به‌صورت مزمن هم در بدن جود داشته باشد.

التهاب برونش‌ها در این حالت طولانی است و معمولا در افراد سیگاری دیده می‌شود. از جایی به بعد افراد سیگاری تولید خلط و مقداری تنگی نفس دارند که می‌تواند شدت هم پیدا کند. بیماری‌های ویروسی در فصول مختلف می‌تواند موجب برونشیت شود.

حتی کرونا هم می‌تواند به‌دلیل سرفه‌هایی که ایجاد می‌کند؛ موجب برونشیت شود. برونشیت پنومونی یا ذات‌الریه ایجاد نمی‌کند؛ فقط موجب التهاب راه‌های هوایی می‌شود که با مصرف مایعات و دارو و استفاده از بخورسرد بهبود می‌یابد. در برخی موارد هم که عوامل میکروبی در ایجاد برونشیت دخیل هستند استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های ساده و خوراکی کمک‌کننده است.

لذا کرونا و دیگر ویروس‌ها می‌توانند برونشیت ایجاد کنند. کرونا می‌تواند درگیری شدید ریه یا پنومونی ایجاد کند که در برونشیت‌های حاصل از ویروس‌های دیگر در این حد نبوده است. تا قبل از سال ۱۳۹۹ فقط برای آنفلوآنزا به‌ویژه برای بیماران پرخطر واکسن توصیه می‌شد.

ما باید از تخریب مجاری تنفسی جلوگیری کنیم. به‌عنوان مثال سیگار نکشیم، بخار حاصل از موادشیمیایی شوینده را استنشاق نکنیم و موادغذایی طبیعی استفاده کرده و فعالیت‌های ورزشی نرمال هم داشته باشیم.

 

ارسال نظر

پربیننده‌ترین