کدخبر: 29564 تاریخ انتشار

شروع بارش‌های شدید باران و احتمال وقوع سیلاب در کشور

سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌هایی نسبت به بارش شدید باران، سیلاب ناگهانی، خسارت به محصولات کشاورزی و توقف در حاشیه رودخانه‌ها هشدار صادر کرد.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی همراه با رشد ابر‌های همرفتی بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش بادشدید، خیزش گردوخاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ.

یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۷: چهارمحال و بختیاری، نیمه جنوبی اصفهان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب یزد، جنوب شرق خوزستان، ارتفاعات در استان‌های مازندران، سمنان، تهران، البرز.

دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۸: جنوب سیستان و بلوچستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، ارتفاعات استان‌های مازندران، تهران و جنوب اصفهان.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا.

توصیه: احتیاط در توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و تقویت سازه‌های موقتی و تابلو‌های تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت سازه‌های نیمه کاره.

توصیف سامانه: تداوم سامانه بارشی موسمی همراه با رشد ابر‌های همرفتی

نوع مخاطره: بارش شدید باران و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و احتمال تگرگ

یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۷: فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد.

دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۸: جنوب کرمان و شمال هرمزگان.

اثر مخاطره: طغیان رودخانه‌های فصلی، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، آب گرفتگی معابر، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی و انسداد موقت جاده ها، خسارت به محصولات کشاورزی، تخریب سازه‌های سست و موقت.

توصیه: اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با خطراتِ ناشی از ناپایداری‌های جوی، تقویت سازه‌های موقتی، اجتناب از صعود به ارتفاعات و چرای دام در مراتع مرتفع و مسیل‌ها.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین