کدخبر: 29128 تاریخ انتشار

تزریق دوز سوم واکسن کرونا می تواند خطرناک باشد؟

"فایزر" و "بیون تک" دو شرکت داروسازی شریک قصد دارند طی چند هفته آینده از نهادهای نظارتی آمریکا بخواهند که دوز سوم واکسن کووید-۱۹ را تایید کنند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان و به نقل از خبرگزاری رویترز با اشاره به تلاش شرکت های داروسازی فایزر و بیون تک برای گرفتن تائیدیه از نهادهای نظارتی در خصوص تزریق دوز سوم واکسن کووید۱۹ اعلام کرد: این اقدام می تواند عوارض جانبی پرخطری را در پی داشته باشد.

یک مقام بهداشتی آمریکا گفت که ایالات متحده در حال بررسی نیاز به تزریق سومین دوز واکسن کووید-۱۹ میان کسانی است که پیشتر واکسینه شده اند. وی تاکید کرد باید اطلاعات بیشتری بررسی شود تا خطرات جدی عوارض جانبی دوز سوم به درستی مشخص گردد. «جی باتلر» معاون مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا تاکید کرد: درحالیکه تزریق دوز دوم خطرات جانبی بیشتری نسبت به یک دوز دارد، به مراتب تزریق سومین دوز با عوارض بیشتری همراه است.

این مقام مسئول گفت: «ما عمیقا در پی کشف این هستیم که آیا دوز سوم ممکن است با خطر بیشتری از عوارض جانبی همراه باشد یا خیر؟ به ویژه در کسانی که عوارض نادری هم بروز کرده است».

باتلر خاطرنشان کرد: هرچند نیاز بالقوه بیشتری به دوز سوم در میان افراد مسن و سایر گروههای در معرض خطر ابتلا وجود داشته باشد، دولت ایالات متحده تاکنون تصمیمی در مورد استفاده از تزریق دوز سوم اتخاذ نکرده است.

"فایزر" و "بیون تک" دو شرکت داروسازی شریک قصد دارند طی چند هفته آینده از نهادهای نظارتی آمریکا بخواهند که دوز سوم واکسن کووید-۱۹ را تایید کنند. این دو شرکت معتقد هستند بر اساس شواهد بدست آمده خطر ابتلا به کووید-۱۹ پس از گذشت ۶ ماه از تزریق واکسن در میان گروه های حساس افزایش می یابد.

باتلر اما خاطرنشان کرد تاکنون هیچ مدرکی دال بر پایین آمدن سطح ایمنی بدن در کسانی که جز نخستین افراد واکسینه شده در ماه دسامبر و ژانویه (دی و بهمن)هستند، بدست نیامده است.

وی افزود: واکسن های موجود محافظت قابل توجهی در برابر سویه دلتا ویروس کرونا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد، ایجاد می کند.

آمریکا با بیش از ۳۴ میلیون و ۸۰۷ هزار مبتلا و بالغ بر ۶۲۳ هزار جانباخته ناشی از کووید-۱۹ همچنان رتبه نخست را از نظر میزان ابتلا و مرگ و میر کرونایی در جهان دارد.

 

ارسال نظر

پربیننده‌ترین