کدخبر: 29061 تاریخ انتشار

دیابت باعث کبد چرب می‌شود

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با اشاره به ارتباط تنگاتنگ دیابت و چاقی با کبد چرب غیر الکلی، گفت: بیش از نیمی از افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی چاق و یا مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با برگزاری وبینار کبد چرب و ارتباط آن با چاقی و دیابت، جنبه های مختلف این بیماری و ارتباط آن با عوامل زمینه ساز متابولیکی مانند چاقی، فشارخون بالا، دیابت و دیس لیپیدمی را مورد بررسی قرار داد.

باقرلاریجانی نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در بخش آغازین این وبینار، کبد چرب را یکی از بیماری های شایع بخصوص در جوامع پیشرفته یا در حال پیشرفت و علت غایی بیماری مزمن کبدی خواند و افزود: شایع ترین فرم این بیماری "کبد چرب غیرالکلی" است.

لاریجانی میزان بروز جهانی کبد چرب غیرالکلی را از 28.1 الی 52.34 به ازای هر هزار نفر در سال اعلام و تصریح کرد: منطقه خاورمیانه بیشترین سهم را از میزان شیوع این بیماری در اختیار دارد.

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با اذعان بر اینکه شیوع NAFLD برحسب سن و جنس متفاوت است، گفت: با افزایش سن، شیوع و شدت بیماری افزایش می یابد و شیوع این بیماری در مردان دو برابر زنان گزارش شده است.

او خاطر نشان کرد: طبق برآوردهای حاصل از مدلهای متارگرسیون، میزان شیوع استاندارد شده سنی NAFLD در سال 2016 در سطح ملی در بین مردان 43.1 درصد و در بین زنان 42.7 درصد برآورد شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ بین دیابت و چاقی با NAFLD افزود: ارتباط بین دیابت نوع 2 و کبد چرب غیرالکلی دو طرفه است. به عبارتی دیابت احتمال NAFLD را افزایش می دهد و کبد چرب غیرالکلی احتمال ابتلا به دیابت را تشدید می کند. بیش از نیمی از افراد مبتلا به  NAFLD چاق و یا مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. بطور کلی دیابت عامل خطر اورژانسی برای پیشرفت به سمت فیبروز، سیروز و سرطان هپاتوسلولار است.

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در ادامه به بیان برآوردهای حاصل از مطالعه جهانی بار بیماری ها در سال 2019 در خصوص سیروز و سایر بیماری های مزمن کبدی به علت NAFLDپرداخت و اظهار کرد: از لحاظ میزان بروز بیشترین میزان بروز استاندارد شده سنی در استان قزوین و کمترین در استان کهگیلویه و بویر احمد برآورد شده است و تفاوت 1.6 برابری بین بیشترین و کمترین استان در سال 2019 مشهود است.

او ادامه داد:  با توجه به اپیدمی چاقی، میزان بروز سرطان ناشی از NAFLD سالیانه 9 درصد افزایش می یابد. این مساله لزوم کنترل چاقی و سبک زندگی سالم را نشان می دهد.

گفتنی است، در ادامه این وبینار نیز سخنرانی های علمی با موضوع اپیدمیولوژی، تشخیص و پیش آگهی کبد چرب، ارتباط چاقی و دیابت با کبد چرب غیرالکلی، نقش تغذیه و رژیم درمانی در کبد چرب، اثرات فاکتورهای غذایی و رژیم غذایی در کبد چرب ، درمان های دارویی متداول در کبد چرب، نقش گیاهان دارویی و مکانیسم داروهای مورد استفاده در درمان کبد چرب توسط اساتید و متخصصین غدد، گوارش، تغذیه و علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شد.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین