کدخبر: 24155 تاریخ انتشار

مشاهده پلنگ در منطقه حفاظت شده میانه

همیار محیط زیست یک قلاده پلنگ را در منطقه حفاظت شده کاغذکنان میانه مشاهده کرده است.

بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ منطقه حفاظت شده کاغذکنان تا چند دهه قبل جمعیت قابل توجهی از پلنگ را در خود جای داده بود، که آمار آن‌ها به دلیل توسعه راه‌های ارتباطی و افزایش تردد در محدوده منطقه، کاهش چشمگیری یافته است.

این منطقه با مساحت بیش از ۵۰ هزار هکتار، در بخش کاغذکنان در جنوب شهرستان میانه قرار دارد و از نظر زمین‌ریخت‌شناسی دارای سه واحد کوهستانی تپه‌ای و دشتی است.

ارتفاع در این منطقه از ۷۰۰ متر تا ۲۱۰۰ متر متغیر است و رودخانه قزل اوزن در کاغذکنان، نه تنها منبع آب جانوران منطقه محسوب می‌شود، بلکه خرد زیستگاه نیز است.

این منطقه در مجاورت جاده ترانزیت میانه- زنجان به‌ صورت دشتی و تپه ماهور‌های کم ارتفاع است که زیستگاه آهو به حساب می‌آید.

در قسمت‌های شمال شرق منطقه حفاظت شده کاغذکنان شهرستان میانه که به ارتفاع افزوده می‌شود، حیواناتی مانند کل، بز و پلنگ زندگی می‌کنند.

منطقه حفاظت‌شده کاغذکنان مانند چهارراهی در میان کوه‌های خلخال (کوه‌های باغرو)، کوه‌های طالش و کوه‌های طارم زنجان واقع شده و به‌صورت پلی، جمعیت‌های پلنگ را در مناطق طارم و زنجان با جمعیت‌های شمال غربی و در نهایت قفقاز متصل می‌کند.

برخی از گونه‌های جانوری شامل پلنگ، کل و بز، آهو، خرس قهوه‌ای، گربه وحشی، خرگوش، سنجاب زمینی، خفاش نعل اسبی مدیترانه‌ای و انواع مختلفی از جوندگان، پرندگان، خزندگان و دوزیستان ساکن در منطقه حفاظت شده کاغذکنان هستند.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین