کدخبر: 23829 تاریخ انتشار

عیسی کلانتری:

حقآبه تالاب‌ها را ندهند، به قوه قضائیه شکایت می‌کنیم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وزارت نیرو بیش از ۶۰ درصد حقابه دریاچه ارومیه را تخصیص نداده است، اگر درباره تخصیص حقابه به تالاب‌ها با همین روش پیش رویم، ناگزیر هستیم که به قوه قضائیه مراجعه و شکایت کنیم.

به گزارش منیبان؛ عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز در نشست خبری با خبرنگاران، به مناسبت هفته محیط زیست، در سخنانی، موضوع آب را اولویت اصلی کشور دانست و اظهار کرد: طبق قانون بعد از آب شرب، اولویت تخصیص حقابه تالاب‌های کشور است اما از وزارت نیرو این گلایه را داریم که نسبت به تخصیص حقآبه ها کوتاهی می‌کنند.

او افزود: وزارت نیرو بیش از 60 درصد حقابه دریاچه ارومیه را تخصیص نداده است، اگر درباره تخصیص حقابه به تالاب‌ها با همین روش پیش رویم، ناگزیر هستیم که به قوه قضائیه مراجعه و شکایت کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از سیاستگذاران در حوزه آب، گفت: نمایندگان مجلس به دنبال آب برای کشاورزی هستند و این انتقاد به سیاستگذاران در حوزه آب وجود دارد که موضوع آب تالاب‌ها و محیط زیست کشور در اولویت شان قرار ندارد. از 2 سال پیش به یک صنعت آب‌بَر مجوز ندادیم، اعلام کردیم که صنایع آب‌بَر مثل فولاد باید در کنار سواحل باشند.

او تصریح کرد: البته درباره این تصمیم دیر اقدام شده و باید 30 سال پیش اتفاق می‌افتاد، بعد از گذشت 43 سال از پیروزی انقلاب، طرح آمایش سرزمینی به تازگی در دولت تصویت شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به وضعیت رودخانه زاینده‌رود، گفت: امروز یک میلیارد و 700 میلیون مترمکعب آب وارد زاینده‌رود می‌شود، اما این رودخانه همچنان خشک است، یعنی 2 برابر زمان صفویه آب وارد این رودخانه می‌شود، اما دلیل خشکی آن استقرار صنایع و نیز توسعه بدون برنامه‌ریزی است. اگر ما سالی 10 هزار میلیارد مترمکعب آب هم به زاینده‌رود بدهیم، باز هم مشکل خواهد داشت.

او با اشاره به وضعیت کمبود آب در کشور، گفت: وضعیت آب در کشور به قدری اسفناک است که امروز در استان‌هایی مثل گیلان و مازندران هم با مشکل کم آبی مواجه هستیم، کارشناسان در انعکاس مسائل درباره وضعیت محیط زیست و به خصوص آب کوتاهی می‌کنند. الان بخش کشاورزی 81 میلیارد مکعب آب مصرف می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط با اشاره به برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: هیچ کدام از کاندیداها درباره برنامه‌هایشان برای محیط زیست صحبت نکردند، این نشان دهنده بی اهمیتی محیط زیست است و نیز نشان می‌دهد که مردم هم هنوز حقوق شهروندی‌شان از محیط زیست دریافت نکرده‌اند.

کلانتری همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا معتقدید کاوه مدنی جاسوس است و اینکه یکی از رسانه‌ها خبری منتشر کرده بود که وی به 11 سال حبس محکوم شده است، گفت: قانون می‌گوید وزارت اطلاعات باید تشخیص دهد که فردی جاسوس هست یا خیر، وزیر اطلاعات بارها در جلسلت مطرح کرد که وی جاسوس نیست، اگر ارگانی خودش تشخیص می‌دهد که کاوه مدنی جاسوس است، با خودش است. اطلاعی ندارم که 11 سال محکوم شده باشد.

او ادامه داد: کاوه مدنی چند سال مشاور آقای چیت‌چیان وزیر وقت نیرو بوده است، من از آنجا با او آشنا شدم و تشخیص دادم که فردی متخصص و ارزنده است.

ارسال نظر

پربیننده‌ترین