نماینده مجلس شورای اسلامی:

با این لایحه‌ بودجه‌ای که دولت فرستاده قطعا با کمبود دارو مواجه خواهیم شد

علی اصغر باقرزاده گفت: دولت در این لایحه برای ساخت بیمارستان و تجهیز تخت‌های بیمارستانی اصلا ردیف بودجه قرار نداده است و نمی‌دانم از کدام منبع می‌خواهند بیمارستان‌های فرسوده و قدیمی را تعمیر و بودجه تجهیزات بیمارستان‌ها را تامین کنند. کلا 500 میلیارد تومان برای کل کشور درنظر گرفته شده است درحالی که ما به 6 هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم.

با این لایحه‌ بودجه‌ای که دولت فرستاده قطعا با کمبود دارو مواجه خواهیم شد
بیشتر بخوانید:

علی اصغر باقرزاده، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار منیبان با اشاره به وضعیت بهداشت و درمان در لایحه بودجه 1402 گفت: متاسفانه بودجه در این حوزه اصلا سلامت نیست و اگر اصلاح نشود سال آینده با مشکلات جدی در زمینه تامین دارو مواجه خواهیم شد.

او با بیان ایرادات مهم بودجه در این حوزه ادامه داد: یکی از ایرادات اصلی لایحه بودجه در حوز بهداشت و درمان این است که قانون بالادستی در تهیه آن مدنظر قرار نگرفته است. همچنین قانون 10 درصد درآمد خالص هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به هیچ وجه رعایت نشده درحالی که در قانون بالادستی تاکید شده این مبالغ باید صرف حوزه سلامت شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: موضوع مهم دیگر این است که دولت در این لایحه برای ساخت بیمارستان و تجهیز تخت‌های بیمارستانی اصلا ردیف بودجه قرار نداده است و نمی‌دانم از کدام منبع می‌خواهند بیمارستان‌های فرسوده و قدیمی را تعمیر و بودجه تجهیزات بیمارستان‌ها را تامین کنند. کلا 500 میلیارد تومان برای کل کشور درنظر گرفته شده است درحالی که ما به 6 هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم.

باقرزاده با اشاره به نادیده گرفتن طرح پزشک خانواده در لایحه بودجه گفت: افزایش ظرفیت پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و اجرای طرح پزشک خانواده، ساخت بیمارستان، پژوهش‌های دانشجویی هم در این لایحه مدنظر قرار نگرفته همچنین طرح اورژانس هوایی هم حذف شده است. برای اجرای طرح پزشک خانواده به منابع مالی پایدار نیاز داریم تا به عاقبت طرح تحول سلامت دچار شود اما متاسفانه نه تنها منابع مالی پایدار درنظر گرفته نشده بلکه ردیف بودجه هم پیش بینی نشده است. حرف ما این است کاری را نباید شروع کرد مگر اینکه تمام و کمال در اختیار مردم قرار دهیم در این صورت است که رضایت مردم جلب می‌شود نه اینکه خدماتی را نصفه و نیمه به مردم ارائه دهیم این کار نتیجه‌ای جز نارضایتی و عدم اعتماد نخواهد داشت.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان در پایان تاکید کرد: لایحه بودجه سال آینده حتما باید اصلاح شود درغیر اینصورت قطعا بدون شک با مشکلات جدی به ویژه در حوزه دارو رو به رو خواهیم شد.

ت ت
کدخبر: 134705 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها