نکات مهم در مورد رابطه نامشروع

روابط نامشروع در کشورها، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف تعاریف مختلفی دارند. به‌طور کلی وقتی زن و مرد نامحرم رابطه عادی با یک‌دیگر ندارند، رابطه نامشروع ایجاد می‌گردد.

نکات مهم در مورد رابطه نامشروع
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ همه افراد باید از نکات مهم رابطه نامشروع اطلاع داشته باشند. باتوجه‌به ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، رابطه نامشروع این‌گونه تعریف شده است، اگر زن و مردی که بین آن‌ها رابطه ازدواج نیست، یعنی عقد دائم یا موقت بین آن‌ها برقرار نشده است، اقدامی مثل بوسیدن و در آغوش کشیدن انجام دهند، مجرم شناخته می‌شوند.

نکات مهم رابطه نامشروع

در مورد رابطه نامشروع در قانون نکات بسیار مهمی وجود دارد.

انواع رابطه نامشروع:

قبلا هم اشاره کردیم که اقدامات مختلفی به‌عنوان روابط نامشروع محسوب می‌شود؛ اما اگر بخواهیم یک دسته‌بندی برای این رابطه‌ها انجام دهیم در زیر شرح داده می‌شود:

رابطه نامشروع زن: اگر زنی که دارای شوهر است، روابط نامشروع برقرار کند و شوهر بتواند این موضوع را در دادگاه اثبات کند، در هنگام طلاق دو فرضیه ایجاد خواهد شد یکی از عدم تعلق اجرت‌المثل به زن و دیگری ضایع شدن شرط تقسیم دارایی. چنانچه زن به منزل شوهر خود برنگردد و به روابط خود با مردهای نامحرم ادامه دهد، شوهر او قادر است این موضوع را به‌وسیله شکایت تحت عنوان رابطه نامشروع اثبات نماید و به حق گرفتن اجازه تجدید فراش دست پیدا کند. البته این نکته را باید مدنظر داشت که پس از آن که از سوی دادگاه این اذن به مرد اعطا شد، به زن حق طلاق به سبب ازدواج مجدد شوهر تعلق نمی‌گیرد.

رابطه نامشروع مرد: اگر زن قادر باشد در دادگاه اثبات کند که شوهرش گرفتار رابطه نامشروع است، دادگاه به او حق طلاق را اعطا می‌کند.

مجازات رابطه نامشروع

مجازات این دسته از افراد تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری است و چنان چه این اعمال در انظار عمومی و اماکن عمومی انجام شود، مضاف بر ۹۹ ضربه شلاق، شخص به دو تا ۱۰ ماه حبس محکوم می‌شود. امکان دارد قاضی ۷۴ ضربه دیگر را نیز حکم دهد و نکته قابل‌توجه این که چنان‌چه اعمال با اجبار یکی از دو طرف انجام شده باشد، فقط فردی که دیگری را مجبور به این اعمال کرده است، مجازات می‌شود.

ت ت
کدخبر: 134076 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها