تشخیص سن با حس بویایی

محققان بیان کردند: بسته به اینکه چقدر حس بویایی افراد قوی یا ضعیف است؛ پزشکان می‌توانند میزان پیری و سن کلی آنها را مشخص کنند.

تشخیص سن با حس بویایی
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ پیری فرآیندی کاملا طبیعی است و برای همه اتفاق می‌افتد. شاید بتوان آن را با محصولات مختلف یا رژیم‌های مراقبت بهداشتی پنهان کرد؛ اما سن ما همچنان در حال افزایش است. اکنون با آزمایشی ساده می‌توان مقدار پیر شدن را فهمید. پزشکان دریافته‌اند که برای تشخیص سن واقعی، حس بویایی می‌تواند تعیین کننده باشد. از دست دادن بویایی یک علامت رایج در بیماری‌های عصبی است. پارکینسون و آلزایمر شرایط ناتوان کننده‌ای هستند که خطر آن‌ها با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.

مطالعات قبلی نشان داده که حس بویایی معیوب نشانه پیری یا بیماری است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ که روی بیش از ۲ هزار نفر انجام شد، نشان داد در یک دوره ده ساله افراد با حس بویایی ضعیف، ۴۶ درصد بیشتر از افراد با حس بویایی معمولی در معرض خطر مرگ قرار دارند.

در سال ۲۰۱۷، مقاله دیگری نشان داد که از دست دادن توانایی بویایی نیز نشانه زوال عقل است و این علامت پنج سال قبل از تشخیص بیماری ظاهر می‌شود.

این در حالی است که مقاله‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که آزمایش بویایی می‌تواند به شناسایی تغییرات در سلامت استخوان کمک کند (یک عامل رایج در پیری).

یک مطالعه توسط کارشناسان سن دیگو در سال ۲۰۱۹ نشان داد که حس بویایی ضعیف در بزرگسالان بالای ۸۰ سال ۶۲.۵ درصد بیشتر است. همچنین مشخص شد که ۲۴.۵ درصد از افراد ۵۳ تا ۹۷ ساله در مورد حس بویایی خود دچار نقص هستند.

پزشکان اکنون آزمایش جدیدی ابداع کرده اند که می‌تواند سن واقعی شما را نشان دهد. محققان دانشگاه جانز هاپکینز گفتند که آزمایش بویایی به پزشکان کمک می‌کند تا افراد مسن را از نظر علائم پیری ناسالم و ضعف بررسی کنند.

این بدان معناست که احتمالا بسته به اینکه چقدر حس بویایی شما قوی یا ضعیف است؛ پزشکان بتوانند میزان پیری و سن کلی شما را مشخص کنند. یعنی افرادی که از خود مراقبت نمی‌کنند، ممکن است حس بویایی بدتری داشته باشند، یعنی با سرعت بیشتری پیر شوند.

پزشکان در مجله Gerontology به بررسی حساسیت و شناسایی بویایی پرداختند. این آزمایشات به آشکار شدن توانایی افراد در تشخیص بو و تمایز آن از سایر بو‌ها کمک کرد.

استادیار متخصص گوش و حلق و بینی در جانز هاپکینز، گفت: ما دریافتیم که اختلال در شناسایی بویایی با ضعف و آسیب پذیری مرتبط است، بنابراین بینی شما می‌تواند ضعف و مرگ قریب‌الوقوع را پیش‌بینی کند.

او در ادامه افزود؛ حس بویایی ما چیزی است که با افزایش سن ضعیف می‌شود.

برای رسیدن به این نتیجه، کارشناسان داده‌های بیش از هزار و ۱۶۰ بزرگسال را بررسی کردند. همه شرکت‌کنندگان برای سنجش مهارت‌های شناسایی پنج رایحه و برای سنجش حساسیت شش رایحه را بوییدند. سپس این نتایج با میزان ضعیف بودن هر فرد مطابقت داده شد. نتایج نشان داد که به ازای هر افزایش حساسیت بو، وضعیت ضعف و آسیب پذیری نیز کاهش می‌یابد. این نشان می‌دهد که به طور کلی توانایی بویایی خوب با سلامت بهتر ارتباط دارد.

انجام تست بویایی ساده که چند دقیقه طول می‌کشد، به طور بالقوه می‌تواند به عنوان یک ابزار ارزشمند برای ارزیابی خطر ضعف یا پیری ناسالم استفاده شود. به عنوان مثال، اگر کسی تست بویایی را انجام دهد، مشخص می‌شود که بیمار باید تغذیه خود را بهبود بخشد یا تحت بررسی عصبی یا پزشکی دقیق‌تر قرار گیرد.

ت ت
کدخبر: 133213 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها