چند مرکز معاینه فنی خودرو در تهران فعال است؟

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران بر لزوم انجام معاینه فنی دوره‌ای برای کاهش آلودگی هوا تاکید کرد.

چند مرکز معاینه فنی خودرو در تهران فعال است؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ سید رضا مفیدی در خصوص کاهش آلودگی هوا در کلان شهر تهران توضیح داد: حل معضل آلودگی هوا در تهران که بخش قابل توجهی از آن مربوط به تردد وسایل نقلیه است نیازمند مجموعه اقداماتی نظیر از رده خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده، افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی با هدف تسهیل در دسترسی به آن، الزام معاینه فنی وسایل نقلیه کلانشهر تهران در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران با هدف اعمال دقیق‌تر و سخت گیرانه‌تر آزمون‌های وسایل نقلیه در این مراکز است.

او با بیان اینکه هر کدام از این اقدامات سهم خود را در کاهش آلودگی هوا خواهند داشت گفت: با توجه به وجود بستر‌های قانونی لازم و زیرساخت‌های ایجاد شده توسط شهرداری تهران موضوع لزوم تمایز نحوه پایش آلایندگی خودرو‌ها در شهر تهران و نیاز به انجام معاینه فنی خودرو‌های شهر تهران در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران به صورت مستمر پیگیری و تاکید شده است، ولی متاسفانه اجرای این طرح که با ملحوظ قرار دادن ادله علمی و تجارب سایر کلان شهر‌ها می‌تواند تنها راهکار بیرون رفت در این ارتباط در راستای اثربخشی بیشتر معاینه فنی در شهر تهران باشد با تاخیر چندین ساله در اجرا مواجه شده است.

مفیدی ادامه داد: با توجه به عزم مسئولین در حل معضل آلودگی هوای شهر تهران و اهمیت حفظ جان و سلامت شهروندان انتظار می‌رود در روز‌های آتی جهت اثربخشی معاینه فنی در پایتخت گام‌های موثر و اقدامات جدی تری در این حوزه انجام شود و با مشارکت مسئولین و همشهریان تهرانی خسارات تحمیلی جانی و اقتصادی این مهمان ناخوانده به حداقل برسد.

او در ارتباط با میزان مراجعات روزانه به مراکز معاینه فنی شهر تهران افزود: در حال حاضر روزانه حدود ۴۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کند و مراکز فاقد صف انتظار هستند. به شهروندان توصیه می‌شود با توجه به تشدید آلودگی هوا در چند روز اخیر خارج از الزامات قانونی مرتبط با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی خودروی خود و اخذ معاینه فنی برتر اقدام کنند.

مفیدی در توضیح تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آن‌ها افزود: شهر تهران از بضاعت ۵۴ خط معاینه فنی مختص خودرو‌های سبک در ۱۶ مرکز ثابت و هفت واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح مناطق شهرداری تهران برخوردار است. مراکز بیهقی، نیایش، دماوند، شهید آبشناسان، سراج، خاوران، امام رضا (ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام و ایران خودرو از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۷ و مراکز شقایق، شهید چمران، الغدیر، چیتگر، ابوذر و کلیه واحد‌های سیار از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۶:۱۵ ارائه خدمات می‌کنند و ضمنا از شهروندان درخواست می‌شود با توجه به اینکه تعدادی از مراکز در روز‌های تعطیل فعال هستند و ساعت کاری مراکز در روز پنج شنبه با سایر روز‌ها متفاوت است، حتما جهت اطمینان از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

او در پایان تاکید کرد: همچنین شهروندان می‌توانند جهت مدیریت زمان و به حداقل رساندن معطلی با استفاده از سیستم نوبت دهی اینترنتی با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایند. این سامانه در حال حاضر از طریق سامانه تهران من در دسترس است.

ت ت
کدخبر: 123112 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

عملکرد کی روش در جام جهانی را چگونه می بینید؟
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها
  • روزنامه «فایننشنال تایمز» مدعی شد که روسیه یک «ناوگان سایه» از نفتکش ها برای دور زدن تحریم های غرب دارد.