چگونه به زن بعد از طلاق ارث می‌رسد؟

بر اساس آنچه که در قانون آمده زن در شرایطی ممکن است پس از طلاق از همسر خود ارث ببرد.

چگونه به زن بعد از طلاق ارث می‌رسد؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ شرایط ارث بعد از طلاق یکی از سوالاتی است که بسیار پرسیده می‌شود. بر اساس قانون مدنی، هر یک از زوجین اعم از زن و مرد می‌توانند در صورت فوت، از ارث دیگری برخوردار بشوند. این رابطه توارث میان زوجین به علاوه میزان سهم‌الارث هر یک از مرد و زن در قانون به‌صورت دقیق مشخص شده است. با وجود این، در مواردی ممکن است که زن و شوهر طلاق گرفته و از هم جدا شده باشند و سپس شوهر فوت کند.

سهم ارث زن از شوهر

احکام مربوط به ارث بردن زن از شوهر در قانون مدنی با عنایت به قواعد فقهی به‌صورت دقیق تنظیم شده است. به عنوان مثال می‌توان به ماده ۸۶۴ قانون مدنی اشاره کرد. بر اساس آن، از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می‌برند، هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند. همچنین، بر اساس ماده ۹۴۰ قانون مدنی، زن و مرد در صورتی از هم ارث می‌برند که رابطه زوجیت میان آن‌ها از نوع ازدواج دائم بوده باشد نه ازدواج موقت.

شرایط ارث بعد از طلاق

بنا به ماده ۹۴۳ قانون مدنی، شرایط ارث بردن زن بعد از جدایی مشخص شده است. بر اساس ماده مذکور: اگر شوهر، زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند، هر یک از آن‌ها که قبل از انقضای عده بمیرد، دیگری از او ارث می‌برد. بنابراین اگر فوت یکی ‌از آن‌ها بعد از انقضای عده بوده یا طلاق بائن باشد، از یکدیگر ارث نمی‌برند.

طلاق میان زوجین دو مورد است؛ اولین نوع آن طلاق بائن است که مرد و زن پس از طلاق به‌صورت کامل از هم جدا شده و امکان رجوع از طلاق وجود ندارد. نوع دوم طلاق رجعی است که بر اساس آن، مرد می‌تواند در مدت عده طلاق رجعی به زن رجوع کند و بدون نیاز به خواندن عقد ازدواج مجدد، زندگی کنند.

خانمی که با طلاق رجعی از همسرش جدا شده است، در حکم زوجه است. همچنین از حقوقی که برای زن در قانون مدنی مقرر شده است، برخوردار خواهد بود که ارث بردن یکی از آن‌ها است.

به عبارت دیگر، در شرایطی که زن و شوهر با طلاق رجعی از هم جدا شده باشند و شوهر در طول مدت عده طلاق رجعی (سه ماه پس از طلاق) فوت کرده باشد، زن می‌تواند از ارث وی برخوردار باشد. بنابراین جدا شدن به شیوه طلاق رجعی یکی از شرایط ارث بعد از طلاق است.

ت ت
کدخبر: 120451 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

نظرسنجی

بازی ایران و آمریکا رو پیش بینی کنید
پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها