نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم:

دولت احیای دریاچه ارومیه را به سخره گرفته است

سید هادی بهادری گفت: متاسفانه دولت مسئله احیای دریاچه ارومیه را به سخره گرفته و فکر می‌کند شوخی بردار است درحالی که اگر ریزگردها بلند شوند بخش عمده‌ای از کشور قابل سکونت نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

سید هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار منیبان با انتقاد از عملکرد مجلس در موضوع احیای دریاچه ارومیه گفت: نمی‌دانم چرا از زمانی که مجلس جدید آمده دریاچه ارومیه شروع به خشک شدن کرده است. اوضاع دریاچه بهتر شده بود حتی دو سال پیش میزان آب آن به 6 میلیارد متر مکعب رسید و رئیس جمهور وقت خبر احیای دریاچه ارومیه را اعلام کرد اما متاسفانه از دو و نیم سال گذشته یعنی از اوایل سال 1399 موضوعاتی که ما دنبال آن بودیم دیگر پیگیری نشد که مهم‌ترین آن باز شدن سدها و حق آبه دریاچه است.

او ادامه داد: تقریبا 2 سال است که وزارت نیرو حق آبه دریاچه را نداده است باوجود اینکه آب برخی سدها در حال سرریز شدن بود اما متاسفانه وزارت نیرو کار خود را انجام نمی‌دهد. جهاد کشاورزی هم از نظر نظارت بر مصرف آب در بخش کشاورزی ضعیف عمل کرده است. قرار بود جهاد کشاورزی مانع تبدیل اراضی دیم به آبی تبدیل شود و با آبیاری مدرن جلوی مصرف بیش از حد آب را بگیرد اما عملا چنین کاری صورت نگرفته و شاهد برداشت‌های غیرمجاز از آب‌های زیر زمینی و سطحی هستیم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس بیخیال احیای دریاچه هستند، بیان کرد: از وقتی دولت و مجلس جدید روی کار آمده بیخیالی نسبت به دریاچه ارومیه دیده می‌شود. آنها فکر می‌کردند دریاچه خود به خود احیا شده پس موضوع را ول کردند و الان به این روز افتادیم. سال 1392 دریاچه خشک شده بود اما با تلاش 6 _7 ساله توانستیم آن را به وضعیت امیدوارکننده برسانیم اما دولت و مجلس فعلی از موضوع به این مهمی غافل شدند و همین غفلت باعث شده الان به جایی برسیم 95 درصد دریاچه خشک شود.

 بهادری با اشاره به خرج شدن اعتبار احیای دریاچه برای موضوعات بی‌ربط گفت: اگر پولی به صورت شخصی خرج شده باشد خلاف است و سازمان بازرسی و قوه قضائیه باید ورود پیدا کند اما به طورکلی ممکن است برای انجام کار چند خودرو خریداری شده باشد که اینها از ملزومات کار است نکته قابل توجه این است که این مسائل از طرف کسانی مطرح می‌شود که خودشان عامل خشک شدن دریاچه هستند درواقع سعی می‌کنند با رسانه‌ای کردن این موضوعات حاشیه ایجاد کنند درحالی که اصل ماجرا احیای دریاچه ارومیه و نجات زندگی 5 میلیون نفر آدم است.

او از مهاجرت مردم ساکن در اطراف دریاچه خبر داد و بیان کرد: کوچ مردمی که اطراف دریاچه ارومیه زندگی می‌کنند شروع شده و خیلی از روستاهای اطراف آن به ویژه غرب و شرق دریاچه خالی از سکنه شدند اگر این روند ادامه پیدا کند وسعت مهاجرت هم بیشتر می‌شود و مردم به سمت تهران می‌روند؛ در این صورت طبیعتا مشکلات تهران چندین برابر می‌شود و باید چند شهریار و رباط کریم جدید ایجاد شود. متاسفانه دولت مسئله احیای دریاچه ارومیه را به سخره گرفته و فکر می‌کند شوخی بردار است درحالی که اگر ریزگردها بلند شود بخش عمده‌ای از کشور قابل سکونت نخواهد بود.

ت ت
کدخبر: 109505 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
دیگر رسانه ها