نحوه اثبات کردن جرم زنا چگونه است؟

زنا، یکی از جرائم مستوجب حد است. یعنی از جمله جرایمی بوده که قانون‌گذار، با توجه به قواعد شرعی، آن را جرم‌انگاری کرده و مجازات آن را نیز از کتاب آسمانی و منابع فقهی گرفته است.

بیشتر بخوانید:

 

به گزارش منیبان؛ جرم زنا، زمانی واقع می‌شود که زن و مردی که با یکدیگر رابطه زوجیت نداشته و نامحرم بوده، اقدام به برقراری رابطه جنسی کنند. 

پیش از پاسخ به این پرسش که راه‌های اثبات زنا چیست؟ و آیا فرد زناکار، اعدام می‌شود یا خیر؟ باید، جرم زنا و شرایط تحقق آن را از منظر قانون مجازات اسلامی که برگرفته از شرع مقدس است، مورد بررسی قرار داده و سپس، بگوییم که راه‌های اثبات زنا چیست و به چه صورت، می‌توان این جرم را اثبات کرد.

زنا، عبارت است از اینکه، زن و مردی نامحرم، با یکدیگر رابطه جنسی برقرار کنند. بر اساس این تعریف، هرگونه رابطه میان دو نامحرم، زنا نبوده و صرفا در صورتی که دخول با شرایط مقرر شده انجام شود زنا محقق می‌گردد. باقی روابط میان دو نامحرم، در دسته روابط نامشروع دون زنا قرار می‌گیرند و وجود دخول یا عدم آن، اساسی‌ترین فرق رابطه نامشروع و زنا است.

از آن‌جا که زنا با حیثیت افراد سر و کار دارد و در مواردی سبب اعمال مجازات اعدام و گرفتن جان فرد می‌شود، راه‌های اثبات آن بسیار سخت گیرانه هستند. قانون مجازات اسلامی بر اساس شرع مقدس راه‌های اثبات زنا را مشخص کرده است. بر اساس قانون مجازات اسلامی، راه‌های اثبات زنا، عبارتند از:

اقرار

شهادت

علم قاضی

اقرار

اقرار در زنا، یعنی  خود زانی یا زانیه (زنا کنندگان)، اعتراف کند که اقدام به زنا کرده است. دراین‌صورت، مرتکب مشمول مجازات این جرم خواهد شد. البته، اقرار خود شخص دارای شرایطی بوده که عبارتند از:

شخصی که اعتراف به زنا می‌کند، باید عاقل و بالغ باشد.

فرد باید با اراده خودش اقرار به زنا کند و در این کار، اختیار داشته باشد.

فرد باید ۴ مرتبه به اینکه زنا کرده است، اقرار کند. اقرار کمتر، یعنی دو یا سه مرتبه، موجب اثبات زنا نمی‌شود.

اقرار باید نزد قاضی باشد و اقرار نزد سایر افراد، اعتباری ندارد.

 اثبات کردن جرم زنا

شهادت

در قانون مجازات اسلامی، برای شهادت شهود جهت اثبات زنا شرایطی بخصوصی در نظر گرفته شده، تا کسی نتواند بی‌دلیل و از روی سوء‌قصد و دشمنی، اقدام به شهادت نماید. این شرایط، عبارتند از:

۴ مرد عادل که هم‌زمان، در صحنه حضور داشته و انجام زنا را دیده‌اند بر وقوع زنا شهادت دهند.

۳ مرد و ۲ زن که هم‌زمان، در صحنه حضور داشته و انجام زنا را دیده‌اند بر وقوع زنا شهادت دهند.

علم قاضی

کاربرد علم قاضی در اثبات زنا، اینگونه است که مثلا، اگر با استفاده از امارات یعنی نشانه‌هایی مثل فیلم رابطه جنسی یا عکس‌های موجود در پرونده یا هر طریق دیگری برای قاضی محرز شود که عمل زنا رخ داده است، می‌تواند حکم مجازات در خصوص زنا را صادر کند. چرا که علم قاضی، بر هر دلیلی، ارجح است.

کدخبر: 100689 تاریخ انتشار
وبگردی
ارسال نظر

نظرسنجی

آیا سیدابراهیم رئیسی در یک سال ریاست جمهوری انتظارات شما را برآورده کرده است؟
پربیننده‌ترین